1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liraira [26]
3 years ago
13

Otis paints the interior of a home for $45 per hour plus $75 for supplies. Shireen paints the interior of a home for $55 per hou

r plus $30 for supplies. The equations give the total cost for x hours of work for each painter. For how many hours of work are Otis's and Shireen's costs equal? What is the cost for this number of hours? Y= 45x + 75 - Otis Y= 55x + 30 - Shireen​
Mathematics
2 answers:
riadik2000 [5.3K]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

you should only make one equation:

75 + 45x = 30 + 55x

subtract the 30 frim both sides, then subtract 45x from both sides. you are left with:

45 = 10x

Divide by 10 and get:

4.5 = x

After 4.5 hours, the cost is equal for either worker.

eimsori [14]3 years ago
4 0

Answer:

The cost will be equal at 4.5 hrs

Step-by-step explanation:

Otis paints the interior of a home for $45 per hour plus $ 75. Shireen paints the interior of a home for $ 55 per hour plus $30.

The total cost Y of Otis and Shireen's  for x hours are

Y= 45x + 75

Y= 55x + 30

For the cost to be equal

45x + 75  =  55x + 30

collect like terms

75 - 30 = 55x - 45x

45 = 10x

divide both sides by 10

x = 45/10

x = 4.5 hrs

The cost will be equal at 4.5 hrs

You might be interested in
HELP I HAVE TO FINISH THIS FAST
Usimov [2.4K]

Answer:

13 minus 3x cubed

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Kenya jumped 7 1/6 feet. Janet jumped 6 1/3 feet. How much farther did Kenya jump?
jolli1 [7]
Kenya jumped 5/6feet further
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
the perimeter of a rectangle is 4 inches. the ratio of the width to the length is 3:5, as shown. find the width and the length o
notka56 [123]
4.8 is the answer hahehehehehehe sorry jus needs to be this many characters long
3 0
3 years ago
What was the original price of the tv? Show two methods for finding your answer
dusya [7]

Answer: Any pictures or more information?

Step-by-step explanation: Really happy to help you

6 0
4 years ago
1. Heather has a very important exam to take in the morning. Since she wants to be sure that she will wake up in time, she sets
Klio2033 [76]
The correct answer for the question that is being presented above is this one: "C. 0.9604." T<span>he probability that at least one of the alarm clocks will wake her up is </span>0.9604. Heather has a very important exam to take in the morning. <span>Since she wants to be sure that she will wake up in time, she sets two alarm clocks. </span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 3 kg of rump steak costs £42 Adel buys 4 kg of rump steak Work out how much Adel Pays
    13·1 answer
  • Pls help soon:))
    10·2 answers
  • A rectangle has perimeter 78 cm and length 32 cm. What is its width?​
    10·1 answer
  • One bottle of shampoo cost six dollars for 8 ounces. A Second bottle cost four dollars second bottle cost four dollars and for 5
    10·1 answer
  • What effect does blocking by gender have on the standard deviation of recumbent length for each​ gender?
    7·1 answer
  • Simplify 7(A-6)<br> A-6<br> 7A-42<br> 7A-6
    6·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ​$32.45. What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    11·1 answer
  • Tính đạo hàm của y=2x-1-căn3x-0
    10·1 answer
  • What is the solution to the following equation?
    12·1 answer
  • Fill in the y values of the t-table for the function<br> y=3√x.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!