Answer:
Ratio of ticket to its price is 1 : 0.189.
Step-by-step explanation:
Here, the cost of 37 tickets = $7
Let us find the unit cost of the ticket.


So, the unit price of each ticket = $0.189
Now, ratio of Each Ticket: Unit Price = 1 : 0.189
Hence, the ratio of ticket to its price is 1 : 0.189.
Answer:
2.5 m/s
Step-by-step explanation:
Matty's speed = 9 km/hr
We need to convert 9 km/hr to m/s
We know that,
1 km = 1000 m
1 hour = 3600 seconds

So, Matty jogs with the speed of 2.5 m/s.
18. 105=2x-11 so 105+105=210 and all four angels equal 360 so 360-210=150 so 150/2=75
19. 6x+19+x =180
X=23
So AEB:75 BEC:123 CED:75 AED:23
Please give brainliest it took for ever
Answer: The slope should be infinity.
Step-by-step explanation: I hope this helps you!