1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
2 years ago
7

TAKING A TEST COULD REALLY USE THE HELP URGENTLY

Mathematics
2 answers:
motikmotik2 years ago
8 0

Answer:

I think its the third one but im not entirely sure

Step-by-step explanation:

Alex777 [14]2 years ago
3 0
The answer is C.

The circle is empty, so we know it's either greater than or less than.

It's pointing right, so we know it has to be greater than or including all values bigger than.

Taking all that into account, the only answer that is appropriate is C or x > 5.
You might be interested in
If you multiply 2 xr you will get the *<br> -radius<br> -circumference<br> -diameter<br> -area
Komok [63]

Answer:

Diameter

Step-by-step explanation:

Variable r stands for radius.

The radius is half of the length within the circle from the two farthest points.

Multiplying this radius will get you the diameter, which is the full length (instead of half) within the circle from the two farthest points.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Santos is buying binders for the students in her class. She determined that 15 binders would cost $22.50.
atroni [7]

Answer:

It will cost $42 for 28 binders

Step-by-step explanation:

We know that 15 binders = 22.50 dollars . We need to find the cost of 18, 30, 28, and 48 binders to figure out if they match up with the statements. One way to do this is to find the cost for one binder, and then multiply that by the number of binders to find the cost for a certain number of binders. For example, if one binder costs 2 dollars, five binders would cost 2 * 5 = 10 dollars.

To figure out how much one binder costs, we can use the division property of equality to divide both sides of our equation (15 binders = 22.50 dollars) by 15. We divide by 15 because anything divided by itself is equal to 1, and that would make it 1 binder = something dollars.

Applying this, we get

(15 binders)/15 = (22.5 dollars)/15

1 binder = 1.5 dollars

For 18 binders, this would cost 1.5 * 18 = 27 dollars. We know this because we add 1.5 dollars for each binder.

For 30 binders, this would cost 30*15=45 dollars

For 28 binders, this would cost 1.5 * 28 = 42 dollars

For 48 binders, this would cost 1.5*48 = 72 dollars

The only one that matches up is 28 binders for 42 dollars

8 0
3 years ago
Amelia wants to paint three walls in her family room. Two walls are 26 feet long by 9 feet wide. The other wall is 18 feet long
sattari [20]
Given:
Wall 1 & 2 : 26 ft by 9 ft
Wall 3 : 18 ft by 9 ft

Area 1 : 26 ft x 9 ft = 234 ft²
Area 2 : 26 ft x 9 ft = 234 ft²
Area 3 : 18 ft x 9 ft = 162 ft²

Total Area : 234 ft² + 234 ft² + 162 ft² = 630 ft²

1 Gallon = 250 ft²

630 ft² ÷ 250 ft² per gallon = 2.52 gallons
6 0
3 years ago
A team of psychologists studied the effect of multitasking on the completion of cognitive tasks. A group of 40 women participate
kakasveta [241]

Answer: Matched-pairs t-test

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Here a brainliest if you get it right
oksian1 [2.3K]

Answer:

D.(2, 2)

Step-by-step explanation:

  • Staring point = (2, -4)
  • Since he moved 6 units up, so, there will be change in only y-coordinate of the starting point and x-coordinate will remain unchanged.
  • End point of the segment = (2, - 4 + 6) = (2, 2)
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the exact value. cos150°
    8·2 answers
  • Mr. Peters is planning to buy a new house. His friends suggest that he find out the actual dimensions of the property. What shou
    7·2 answers
  • Homework help!<br> Pls answer the question below<br> |<br> |<br> |<br> v
    8·2 answers
  • I really need help!!! It would mean a lot if someone could help me.
    15·2 answers
  • Please help asap needed for an overdue homework
    9·1 answer
  • Guyssss I need your help for this question ASAPpp
    11·2 answers
  • Factor the expression<br> B^2 + 56+ 6
    13·2 answers
  • REASONING A drone that costs $129.50 is discounted 40%. The next month, the sale price is discounted an additional 60%. Is the d
    9·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST AND 5 STARS PLEASE HURRY! y= ____ x= ____
    6·1 answer
  • What is the classification of each system? Drag the answers into the boxes to match each system. {4x−2y=102x−y=5 {y=2x−3−2x y=−5
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!