1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
3 years ago
13

What is the value of x in the equation 6x +2y=48 when y=3

Mathematics
2 answers:
ser-zykov [4K]3 years ago
6 0

Answer:

7

Step-by-step explanation:

2* 3 = 6

then you do 48 - 6 = 42

then divide 42 by 6 and you get 7

hope this helps :)

iren2701 [21]3 years ago
3 0

Answer:

x=7

Step-by-step explanation:

6x +2y=48

Let y=3

6x+2(3) = 48

6x+6 = 48

Subtract 6 from each side

6x+6-6=48-6

6x= 42

Divide by 6

6x/6 = 42/6

x = 7

You might be interested in
8 cm
Sergio039 [100]

Answer:

320 cm³

Step-by-step explanation:

none of the above

8 × 10 × 4

80 × 4

320 cm³

6 0
2 years ago
Plz help asappppp I’ll give brainliest
Elena L [17]

Answer: c I think

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Find the slope of the line that passes through each pair of points.
Nutka1998 [239]
Gradient (slope) = y step/X step

-5/-1

=5

7 0
3 years ago
Ivan has 15 yards of green felt and 12 yards of blue felt to make 3 quilts if Ivan uses the same total number of yards for each
mixas84 [53]

Answer:

9 yards

Step-by-step explanation:

Let the length of each quilt be 'l'.

Given:

Length of green felt (g) = 15 yards

Length of blue felt (b) = 12 yards

Total number of quilts = 3

Now, the length of 3 quilts is given as:

Total\ length=l+l+l=3l ----- (1)

As per question:

Total length = Length of green felt + Length of blue felt

Total length = g+b

Total\ length=15+12=27--------- (2)

Now, comparing equations (1) and (2), we get:

3l=27\\\\l=\frac{27}{3}\\\\l=9\ yards

Hence, each quilt measures 9 yards in length.

3 0
3 years ago
144=12x <br> 45 =4x-27 <br> 2x-2=14 <br> 12x=44-10x does any one kno these questions?
Free_Kalibri [48]

Hello russell6333!

\huge \boxed{\mathfrak{Question} \downarrow}

Solve for x.

  1. 144 = 12x
  2. 45 = 4x - 27
  3. 2x - 2 = 14
  4. 12x = 44 - 10x

\large \boxed{\mathfrak{Answer \: with \: Explanation} \downarrow}

1) \:  \:  \: 144 = 12x \\  \frac{144}{12}  = x \\ \boxed{ \boxed{  \bf12 = x}}

__________________

2) \:  \:  \: 45 = 4x - 27 \\ 45 + 27 = 4x \\ 72 = 4x \\  \frac{72}{4}  = x \\  \boxed{ \boxed { \bf18 = x }}

__________________

3) \:  \:  \: 2x - 2 = 14 \\ 2x = 14 - 2 \\ 2x = 12 \\ x =  \frac{12}{2}  \\ \boxed{  \boxed{ \bf \: x = 6}}

__________________

4) \:  \:  \: 12x = 44 - 10x \\ 12x + 10x = 44 \\ 22x = 44 \\ x =  \frac{44}{22}  \\  \boxed{\boxed{  \bf \: x = 2}}

__________________

<h3><u>NOTE </u><u>:</u><u>-</u></h3>
  • To solve questions of these sorts, bring all the terms to one side & simplify it leaving x alone in the other side of the equation (other side of the equal to sign). After simplification you'll get the value of x.
  • Remember that the signs & operations will change when you bring a term to the other side of the equation.
  • So, addition will become subtraction, subtraction will become addition, multiplication will become division & division will become multiplication.

__________________

Hope it'll help you!

ℓu¢αzz ッ

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I NEED HELP PLEASE!!!!!
    7·1 answer
  • 100 points need answer asap!! The diameter of Circle Q terminates on the circumference of the circle at (3,0) and (-4,0). Write
    5·1 answer
  • List the next four multiples of the fraction 3/5
    8·1 answer
  • ben has 8 rows of math problem to answer each row has 5 problems. how many problems dose ben have to answer?
    13·2 answers
  • I just stuck. Someone explain.
    5·1 answer
  • Identify the missing side length using a scale factor of 1.5.
    9·2 answers
  • A grade has 81 girls and 72 boys. The grade is split into groups that have the same ratio of girls to boys as the whole grade.Ho
    8·1 answer
  • Please answer!! will give brainliest
    12·2 answers
  • A 9-yard roll of string costs $3.42. What is the unit price?
    14·1 answer
  • Line segment AB is dilated to create line segment A'B' using point Q as the center of dilation.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!