1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
allochka39001 [22]
3 years ago
14

Lawrence just got a $1,500 bonus and is debating between buying a new computer for $700 and buying a home theater for $1,200. He

decides to buy the computer. What best explains the benefit and opportunity cost of his purchase?
Mathematics
2 answers:
ruslelena [56]3 years ago
7 0

Answer:

well now he has one of the things that he wanted and he has some money in the bank to build up interest or to have for an emergency. it was also good because it was the cheaper of the two items.


have a good day!


kiruha [24]3 years ago
3 0

Answer:  

Amount of Bonus received by Lawrence = $1500

Cost Price of the computer = $700

Cost price of a home theater = $1200

Now, Lawrence decides to buy a computer.

And we need to find the benefit and the opportunity cost of his purchase.

Since, The cost price of the computer is less than that of the bonus received by him.

So, He will be in benefit for sure.

Opportunity cost = 1500 - 700

                              = $800

You might be interested in
Find the slope of the line described by 2x+3y=6
lara31 [8.8K]
The slope is 6.cuse the slope also means sometimes 6
3 0
3 years ago
4 tons of bark cost $29,120.00. What is the price per pound?
son4ous [18]
4*2000

29120/8000=$3.64
7 0
3 years ago
Please help. I'm not the best at math.
Elena L [17]
5:4 Should be correct! I took the test Btw Hope this helps!! :D

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What percent us 28 of 70?
RoseWind [281]
   
\displaystyle\\
 \frac{28}{70} ^{(7} =  \frac{4}{10} = \frac{40}{100} = \boxed{40\%}



3 0
3 years ago
the venn diagram represents the results of a survey that asked participants whether they would want a rabbit or a snake as a pet
rosijanka [135]
For this case we will complete the table part by part.
 We have then:

 First row:
 Snake = Rabbit = 4
 Rabbit = Not Snake = 18
 Total = 4 + 18 = 22

 Second row:
 Not rabbit = Snake = 11
 Not rabbit = Not Snake = 26
 Total = 11 + 26 = 37

 Third row:
 Total = 4 + 11 = 15
 Total = 18 + 26 = 44
 Total = 59
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • O que é uma divisão finita?
    15·2 answers
  • An expression is shown below:
    11·1 answer
  • Two supplementary angles are congruent. Which equation gives the measure in degrees, d, of each angle?
    15·2 answers
  • Subtract 9x2 + 73 – 2 from 8x – 10.
    6·2 answers
  • If Leo is 6 years old and Max is 12 years older, in how many years wil Max be 3 times older than Leo?
    11·1 answer
  • Can I get helpppp plzz...also give steps
    10·2 answers
  • Bonus Problem. A shop owner has 75 pounds of coffee that costs $4.50 per pound. How much coffee that costs $3.50 per pound shoul
    6·2 answers
  • Rewrite the equation in slope-intercept form 5x - 6y = 12
    9·1 answer
  • Which quantity is proportional to<br> 15/3?
    11·2 answers
  • Drag each expression to the correct location in the equation. Not all expressions will be used.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!