Answer:
There are no solutions
Step-by-step explanation:
Because the lines are parallel, they will never meet, meaning there are no solutions to this system of equations
A unit rate is just how much it costs per ONE unit of whatever your measuring. Lets say you had a rate of $4.00/8lbs. The unit rate would be $0.50/ ONE lb.
Answer:
Step-by-step explanation:
4u + 8v = -3u + 2v
Solving 4u + 8v = -3u + 2v
Solving for variable 'u'.
Move all terms containing u to the left, all other terms to the right.
Add '3u' to each side of the equation. 4u + 3u + 8v = -3u + 3u + 2v
Combine like terms: 4u + 3u = 7u 7u + 8v = -3u + 3u + 2v
Combine like terms: -3u + 3u = 0 7u + 8v = 0 + 2v 7u + 8v = 2v
Add '-8v' to each side of the equation. 7u + 8v + -8v = 2v + -8v
Combine like terms: 8v + -8v = 0 7u + 0 = 2v + -8v 7u = 2v + -8v
Combine like terms: 2v + -8v = -6v 7u = -6v
Divide each side by '7'. u = -0.8571428571v
Simplifying u = -0.8571428571v
3x² + 2x - 4 = 0
Δ = b² - 4.a.c
Δ = 2² - 4 . 3 . -4
Δ = 4 - 4. 3 . -4
Δ = 52
x = (-b +- √Δ)/2a
x' = (-2 + √52)/2.3
x'' = (-2 - √52)/2.3
x' = 0,8685170918213297
x'' = -1,5351837584879966
2 Decimal places
x' = 0,87
x'' = -1,54
F(x) and g(x) are common fractures
Yuh??