1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kitty [74]
3 years ago
8

When you read carefully in order to determine the meaning of a challenging word,you are

Mathematics
1 answer:
aivan3 [116]3 years ago
5 0

Answer: Using context clues

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Kari and Samantha have determined that their water-balloon launcher works best when they launch the balloon at an angle within 3
Ilia_Sergeevich [38]
<span>|x - 45| = 3; minimum angle: 42 degrees</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following are solutions to the equation below? check all that apply x^2+4x-9=x+1
Aleks04 [339]
The answer is C and D only
6 0
3 years ago
Calculate the distance between A and B
zloy xaker [14]

Answer:

7 units

Step-by-step explanation:

Simply count the units between A and B :)

3 0
2 years ago
A bake sale earned 13.25 dollars. If the bake sale had 6 more bake sales, and they earned the same amount how much money did the
Nikolay [14]

]Answer:

79.5

Step-by-step explanation:

just multiply 13.25 by 6 :D hope that helps

5 0
2 years ago
The sum of three numbers is 110. The third number is 4 times the second. The first number is 10 less than the second. What are t
Ede4ka [16]

Answer:

This is a bit confusing for me but here we go.

1x110

10x11 and

i don't really know the third

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Someone please help asap!!!!! difference of squares
    15·1 answer
  • John find 1/5 of the bar chocolate he bought was already eaten by his brother. He eat 3/4 of what was remaining. Find the portio
    15·1 answer
  • Simplify the following with factoring
    14·1 answer
  • 6. What are the points on the<br>of whase perpendicar<br>from the straight the <br>x/a+y/b=1 is a.​
    14·1 answer
  • What single decimal multiplier would you use to decrease by 6% followed by a 7% increase?
    5·1 answer
  • Seth bought a 12 ounce jar of peanut butter for $ 3.60. What is the unit price?
    9·1 answer
  • Which of the following sentences could not be used to represent the equation x - 5 = -10? the real answer, please
    10·2 answers
  • A man bought a cow and a horse for $500. He sold the cow at a profit of 10% and the horse at a loss of 10% and suffered a loss o
    7·1 answer
  • Brett paid $229 for 8 tickets to a baseball game, which includes the $13 service fee applied to every order. How much will Brett
    6·2 answers
  • What’s the equation of the blue line??
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!