1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marrrta [24]
4 years ago
8

Write a comparison sentence for 6x7 = 42.

Mathematics
1 answer:
viva [34]4 years ago
4 0
42/7=6 i believe is what you are looking for
You might be interested in
Help me with this problem​
ra1l [238]

Answer:

So if we are looking at the parallelogram that is in black compared to the blue then you can see it rotated counterclockwise. With this in mind, looking at the answer choices, the closest answer would be "rotated 90 degrees counterclockwise around the origin." This is because it got rotated 90 degrees and it went counterclockwise.

Answer - "rotated 90 degrees counterclockwise around the origin."

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the best deal for cream cheese?
Alekssandra [29.7K]
The best deal is C $4.29 for 12oz
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A prize is divided in the ratio 5:1 if the larger share is £65 what is the total prize?
Paha777 [63]

Answer:

£78

Step-by-step explanation:

65 divided by 5= £13

13+65=£78

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the median of the following set of data 12,20,1,20,8
Alenkasestr [34]

Answer:

ok, i hate questions like these because i don't want to answer them

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Elena packed 48 cubes into this box.Each cube has edges that are 1 centimeter.How many layers of cubes did Elena make
solniwko [45]
Elena packed 48 cubes.
Each cube has an edge of 1 centimeter.
The number of layers that Elena can make depends on how each layer is arranged and depends on how many cubes are there in a layer.
Assume that each layer has  only 1 cube, then there are 48 layers.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Ms.Gartland bought x number of shirts for the new members of her chorus.The cost for x number of shirts,including $3.99 shipping
    10·2 answers
  • an economy package of cups has 920 green cups. If the green cups are 40% of the total package, how many cups are in the package
    5·1 answer
  • 2 lawn care companies are competing for a landscaping contract. Company A charges $250. monthly consulting fee plus $10. per squ
    15·2 answers
  • What is 1/3 divided by 3
    13·2 answers
  • "If I continue to work and earn money at this rate,will i have enough money to buy the gaming system by the end of the summer?"
    7·1 answer
  • What's the second answer
    5·1 answer
  • A college statistics class conducted a survey of how students spend their money. They asked 25 students to estimate how much mon
    12·1 answer
  • Type the correct answer in each box.
    14·1 answer
  • Pls answer my question!! I'm sooo confused!!!!!!!!
    6·2 answers
  • Pls HELP I will give 20 points and brainliest
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!