1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olasank [31]
3 years ago
11

The credit remaining on a phone card (in dollars) is a linear function of the total calling time made with the card (in minutes)

. The remaining credit after 39 minutes of calls is $25.32, and the remaining credit after 57 minutes of calls is $23.16. What is the remaining credit after 60 minutes of calls?
Mathematics
1 answer:
kondor19780726 [428]3 years ago
6 0

One way to write a linear equation is the formula y = mx + b where m is the slope of the function and b is the y-intercept. For this reason, it is known as slope-intercept form.

The slope os calculated via the formula \frac{y_2 - y_1}{x_2 - x_1}. Lets calculate the slope of the equation first.

\frac{23.16 - 25.32}{57 -39}

\frac{-2.16}{18}

-0.12

So the slope is -0.12. This means for every minute of time used, $0.12 of credit is used. Next, lets plug in the value for m, and the values of an x and y point to find b.

y = 0.12x + b

23.16 = -0.12(57) + b

23.16 = -6.84 + b

30 = b

So, our final equation is y = -0.12x + 30.

Finally, we can use this equation to find the answer to the last part by plugging the value into x.

y = -0.12(60) + 30

y = -7.2 + 30

y = 22.8

So when 60 minutes have been used, there will be $22.80 worth of credit left.

You might be interested in
Bayangan segitiga ABC dengan A (2, 4), B(5,0), C(6,4)<br> karena refleksi terhadap sumbu Y adalah
Svetllana [295]

Answer:

it is b.

Step-by-step explanation:

as if the slope of x is 5 then y,=,0

7 0
2 years ago
How many time can 2/3 go into 20
kramer

Answer: 30 times

2/3=.66...

20/.66=30.30

I hope this helps:

6 0
3 years ago
Two printers working together can complete a job in 6 hours. Working alone, one
timama [110]

Answer:

Press A takes 10 hours to do a certain job. So Press A does (1/10)th of the job in an hour.

Press A and Press B, together do (1/2.5) or (4/10)th of the job in an hour.

So Press B does (4/10)-(1/10) = (3/10)th of the job in an hour. So Press B can do the job in (10/3) hours or 3 hour and 20 mins.

Check: A does (1/10)th and B does (3/10)th part of the job in an hour. A and B together will take (1/10)+(3/10) = 4/10th of the job in an hour. So they will complete the job in 10/4 = 2.5 hours. Correct.

Answer: Press B can do the job in 3 hour and 20 mins.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
(Please answer) Octavia is going to buy milkshakes for her friends. Small milkshakes cost $2.50 and large milkshakes cost $6.00.
Igoryamba

Answer:

Step-by-step explanation:

In this scenario, Octavia should buy at least 12 small milkshakes. At $2.50 each small milkshake, buying 12 would be a total of $30. Since she needs to buy atleast 20 total milkshakes, she would need to buy 8 large milkshakes which at $6 each would cost her a total of $48. Together this would sum up to be $78 for the 20 milkshakes which would mean that Octavia is still under her budget.

3 0
3 years ago
What is the unit rate of 5 pounds of oranges cost 10.45?<br> find the unit rate
nataly862011 [7]

Answer:

The answer is 2.09 per pound.

Step-by-step explanation:

To find the unit rte, you divide 10.45 by 5.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What radius of a circle is required to inscribe a square with an apothem of 6.364 inches?
    6·2 answers
  • 20 points!!!
    6·2 answers
  • During the summer, a property owner will pay $24.72 plus $1.32 per hcf for Conservation Usage. The bill for Conservation Usage w
    5·1 answer
  • Find the range of the following data set.<br> A. 1<br> B. 1 1/8 <br> C. 1 1/4
    9·1 answer
  • sam is buying t-shirts for 8.00 each and jeans for 48.00 each. If sam buys 5 t--shirts and wants t spend no more than 290 on t-s
    12·1 answer
  • In 195019501950, the per capita gross domestic product (GDP) of Australia was approximately \$1800$1800dollar sign, 1800. Each y
    9·2 answers
  • An object travels 8 miles in 20 minutes at a constant speed. What is the
    12·1 answer
  • PLZZZ HURRY
    10·2 answers
  • Circles C, B, and P overlap. Circle C contains 9, circle B contains 11, and circle P contains 7. The overlap of circles C and P
    8·2 answers
  • 34. find the square root of 298116 by<br>using long division method *​
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!