1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
neonofarm [45]
3 years ago
10

At one farmer market bannas caost $0.80 per pound .at another famers market bannas are sold in 5pound bags for $4.50 per bag whi

ch explain how to find the better bag
Mathematics
1 answer:
arsen [322]3 years ago
6 0

.80x5= $4.00 and a 5 pound bag at the other market is 4.50, it would be best to buy it at the first market as it's the cheapest price. You find out using multiplication.

You might be interested in
How do you solve each absolute value by graphing
saw5 [17]
Your question answers itself. You solve by graphing.

I like to subtract one side of the equation from the other, so the solutions are where the graph crosses the x-axis (the resulting function value is zero).

It can be useful to find the "turning point" of each absolute value expression (where its value is zero) and graph that and some points on either side.
7 0
2 years ago
Ik rp because the i forgot the sc
Stels [109]

Answer:

Step-by-step explanation:

This is a geometric mean problem...a ratio. The geometric mean is the height of the triangle, 6. To solve:

\frac{x}{6} =\frac{6}{3} and cross multiply to solve for x:

3x = 36 so

x = 12

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Which set of data represents a linear function?
AVprozaik [17]
The answer is d because the x value does not repeat. Hopes this helps.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the characteristics of a quadrilateral?
gregori [183]

Answer:

Most known one: 4 sides

Step-by-step explanation:

They are closed shapes, their sides should be straight, they are strictly 2 dimensional, and finally, all quadrilaterals have 4 sides.

8 0
2 years ago
Can someone help me with this? Last one is -1/4 btw
Leya [2.2K]
2 because rise/run so 8/4 which=2
5 0
2 years ago
Other questions:
  • [20 POINTS]
    5·2 answers
  • Claire cut some apples into eighths she and her friends ate all but 17 pieces how many whole apples and parts of apples did she
    7·1 answer
  • Name and describe the methods for determining a marketing budget.
    15·1 answer
  • A parachutist descends 52 feet in 4 seconds. Express the rate of the parachutists change in height as a unit rate.
    15·1 answer
  • Nine grapefruits cost $4. Use the ratio table to determine how many grapefruits can be bought for $20.
    7·2 answers
  • I’ll give brainliest
    7·1 answer
  • Find the equation of the line that is perpendicular to the given line and passes through the given point. Enter your answer in s
    9·1 answer
  • HELP!!! Need to find the Area (Pic)
    9·1 answer
  • Hannah works at a electronics store she makes a commission of 13% on everything she sells if she sells 1,564 in electrictronis i
    15·1 answer
  • Im stuck i dont know how to answer
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!