1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexgriva [62]
2 years ago
15

14. Product A is an 8 oz. bottle of cough medication that sells for $1.36. Product B is a 16 oz. bottle of cough medication that

costs $3.20. Which product has the lower unit price?
Mathematics
2 answers:
Aneli [31]2 years ago
8 0
Divide the price by the number of ounces to find the price per one ounce.

A) $1.36 ÷ 8 oz= $0.17 per ounce

B) $3.20 ÷ 16 oz= $0.20 per ounce


ANSWER: Product A has the lower unit price.

Hope this helps! :)
oksano4ka [1.4K]2 years ago
3 0
Product A is the lower unit price
You might be interested in
Tim explained a function in words and Paul wrote an equation. Tim: The amount of money in a savings account increases at a rate
masya89 [10]
D .........is the answer
4 0
2 years ago
The perimeter of this shape is 30 feet. what is the length of the missing side
soldier1979 [14.2K]

30/2 = 15

it could be any positive number that is smaller than 15

6 0
2 years ago
A track star runs two races on a certain day. The probability thathe wins the first race is 0.7, the probability that he wins th
NARA [144]

Answer:

a) 80% probability that he wins at least one race.

b) 30% probability that he wins exactly one race.

c) 20% probability that he wins neither race.

Step-by-step explanation:

We solve this problem building the Venn's diagram of these probabilities.

I am going to say that:

A is the probability that he wins the first race.

B is the probability that he wins the second race.

C is the probability that he does not win any of these races.

We have that:

A = a + (A \cap B)

In which a is the probability that he wins the first race but not the second and A \cap B is the probability that he wins both these races.

By the same logic, we have that:

B = b + (A \cap B)

The probability that he wins both races is 0.5.

This means that A \cap B = 0.5

The probability that he wins the second race is 0.6

This means that B = 0.6

B = b + (A \cap B)

0.6 = b + 0.5

b = 0.1

The probability that he wins the first race is 0.7.

This means that A = 0.6

A = a + (A \cap B)

0.7 = a + 0.5

a = 0.2

A) he wins at least one race.

This is

P = a + b + (A \cap B) = 0.2 + 0.1 + 0.5 = 0.8

There is an 80% probability that he wins at least one race.

B) he wins exactly one race.

This is

P = a + b = 0.2 + 0.1 = 0.3

There is a 30% probability that he wins exactly one race.

C) he wins neither race

Either he wins at least one race, or he wins neither. The sum of these probabilities is 100%.

From a), we have that there is an 80% probability that he wins at least one race.

So there is a 100-80 = 20% probability that he wins neither race.

6 0
3 years ago
5x + 2x + 2 = 9x + 4​
bija089 [108]

Step-by-step explanation:

Given

5x + 2x + 2 = 9x + 4

9x - 5x - 2x = 2 - 4

9x - 7x = - 2

2x = - 2

x = - 2 / 2

Therefore x = -1.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which one is linear
Daniel [21]
A because linear means straight line
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How to use base ten blocks to divide
    12·2 answers
  • Please Help! Use the temperature box-and-whisker plot to solve.
    7·1 answer
  • a taxi cab charges a flat fee of $2.00, plus $0.25 for every mile driven. If the fare comes to $7.75, what equation could be use
    7·1 answer
  • For what value of x does 4x=(1/8)x+5
    15·1 answer
  • 4. Juan is building a fish tank for his fish Juan wants the fish tank to be a cute He knows his fish need 216 cubic inches of wa
    15·1 answer
  • A shopkeper declares a 20% discount on his goods and sells it at a profit of 25%. What is the cost price of the goods if the mar
    7·1 answer
  • Write the fraction 3/5 as an equivalent fraction with denominator 30
    5·2 answers
  • These are my last points plzzz i need help with this one. please give a step by step answer
    5·1 answer
  • The sixth grade art students are making a mosaic using tiles in the shape of triangles.Each tile Hans leg measures of 7cm and 4c
    11·1 answer
  • Simplify 5-2(×-3) and (m+5)(m+5)​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!