1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexgriva [62]
3 years ago
15

14. Product A is an 8 oz. bottle of cough medication that sells for $1.36. Product B is a 16 oz. bottle of cough medication that

costs $3.20. Which product has the lower unit price?
Mathematics
2 answers:
Aneli [31]3 years ago
8 0
Divide the price by the number of ounces to find the price per one ounce.

A) $1.36 ÷ 8 oz= $0.17 per ounce

B) $3.20 ÷ 16 oz= $0.20 per ounce


ANSWER: Product A has the lower unit price.

Hope this helps! :)
oksano4ka [1.4K]3 years ago
3 0
Product A is the lower unit price
You might be interested in
A cart rolls 2 m to the right then rolls back 1 m to the left.
TEA [102]

Answer:

3 m is the displacement

Step-by-step explanation:

because the distance traveled is how much you really move necessarily is the distance from where you started to where you ended in a sraight line, not every single move you made, and the displacement is how much you moved altogether in any and every direction even if you went in circles. hope this helps!! love yawl, stay safe!! <3 <3 <3 <3 <3 <3 <3

6 0
3 years ago
Jonas’s vacuum cleaner uses 5/8 kilowatts of electricity per hour. His clothes dryer uses 4 11/16 of electricity per hour. How m
alekssr [168]
Hope this helps you out.

6 0
2 years ago
Please help I need you​
mario62 [17]

Answer:

The answer is B.

Step-by-step explanation:

Diameter x Pi = Circumference

8 x 3.14 = 25.12

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A line with slope -2 and x-intercept (4,0)
Luden [163]

Answer: y = -2x + 4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the intersection of the given lines?
Sophie [7]
Point D that is the intersection of the the given lines
8 0
1 year ago
Other questions:
  • Jerry walked a dog from 6:40 am to 7:30 pm one day. If he was paid at the rate of 6$ per hour, how much did he earn that day?
    11·2 answers
  • A line contains the point (0,-2 ) if the slip of the line is me = -6 NEED HELP EXPLAINNNN
    13·1 answer
  • A CD usually sells for $17.00. If the CD is 20% off, and sales tax is 5%, what is the total price of the CD, including tax?
    13·2 answers
  • ike tossed a coin several times and recorded the number of heads and tails in the following table: Coin Experiment Side of Coin
    15·1 answer
  • craig spent $27 to buy 3 calendars. the next day, he spent another $18 for more calendars. Each calendar cost the same amount. H
    12·1 answer
  • Colin pays £721.45 a year on his car insurance.
    15·2 answers
  • Find the area of a circle with a circumference of 11 pi feet
    11·1 answer
  • I really need help it’s an emergency this is due in a few hours
    15·2 answers
  • A rectangular lot is 75 yards wide and 120 yards long. Give the length and width of another rectangular lot that has the same pe
    10·1 answer
  • A bakery sold 154 mocha cupcakes in a day, which was 35% of the total number of cupcakes sold that day. How many total cupcakes
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!