1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
3 years ago
6

Juan’s purchase before sales tax was added totaled $46.00. the total including tax was $48.76. what was the sales tax rate?

Mathematics
2 answers:
Klio2033 [76]3 years ago
4 0
The sales tax rate is 6%.
Brut [27]3 years ago
4 0

Answer:

6%

Step-by-step explanation:

Sales tax is the tax added to the cost of item being purchased by a consumer. It is also know as tax on consumption and is a percentage of the cost of the commodity being purchased.

Purchase before sales tax = $46.00

Purchased price after tax addition = $48.76

Therefore tax added = $48.76 - $46.00

= $2.76

Tax rate applied = $2.76/$46.00

= 0.06 or 6%

sales tax rate = 6%

You might be interested in
10. Joseph and Tabitha were hiking and had a choice between two trails. One was
Nataly [62]

Answer:

10+5=15 sow longer trail is 15

3 0
3 years ago
Convert 891 km/minute to mph
svetlana [45]
Well just multiply 891 with 1.6
To get 1425.6mph
3 0
4 years ago
Santino bought a 3 3/7 Lb bag of chocolate chips. He used 2/3 of the bag while baking. How many pounds did he use while baking a
Stolb23 [73]

Answer:

2 2/7

Step-by-step explanation:

3 3/7 ÷ 3 = 1 1/7, 1 1/7 x 2 = 2 2/7

3 0
3 years ago
Solve 4h = 92 for h.<br><br> h = ___
Alex Ar [27]

Answer:

H= 23

Step-by-step explanation:

92 divided by 4 will give you 23

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nina purchased apples and strawberries. She purchased a total of 9 pounds of fruit and spent a total of $16.35. Strawberries cos
irina [24]

Answer:

4 pounds of strawberries and 5 pounds of apples are bought.

Step-by-step explanation:

Given:

Total number of pounds of fruit = 9 pounds

Total money spent = $16.35

Cost of 1 pound of strawberry = $1.60

Cost of 1 pound of apple = $1.99

Let 'x' pounds of strawberries and 'y' pounds of apples are bought.

So, <u><em>as per question:</em></u>

<em>The sum of the pounds is 9. So,</em>

x+y=9\\\\y=9-x----1

Now, total sum of the fruits is equal to the sum of 'x' pounds of strawberries and 'y' pounds of apples. So,

1.60x+1.99y=16.35----2

Now, plug in the 'y' value from equation (1) in to equation (2). This gives,

1.60x+1.99(9-x)=16.35\\\\1.60x+17.91-1.99x=16.35\\\\Combining\ like\ terms, we get:\\\\1.60x-1.99x=16.35-17.91\\\\-0.39x=-1.56\\\\x=\frac{-1.56}{-0.39}=4\ pounds

Now, from equation 1, we have:

y=9-4=5\ pounds

Therefore, 4 pounds of strawberries and 5 pounds of apples are bought.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help on number 57.
    15·1 answer
  • If the number of $8 child tickets is 17 less than 3 times the number of $12 adult tickets and the theater took in $584, how many
    14·2 answers
  • Find the x-intercepts for the parabola defined by this equation: y=-3x^2-6x+9
    7·1 answer
  • A cell phone plan charges $39.95 a month plus 15 cents per text message sent and 15 cents per text message received. Using s to
    14·2 answers
  • Water is being pumped into a 10-foot-tall cylindrical
    7·1 answer
  • Someone help please?
    15·2 answers
  • Imagine that a family of three (Alice, Bill, and Chester) plays bingo at home every night. Each night, the chance that any one o
    5·2 answers
  • #6. Please I really need help
    11·2 answers
  • Angle b is three times the measure of angle a. Angle c is two times the measure of angle a. What are the measures of all the ang
    13·1 answer
  • If g(x)=f(x)−1, then g(x) translates the function f(x) 1 unit _[blank]_. Which word correctly fills in the blank in the previous
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!