1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arisa [49]
3 years ago
15

Janae bought wallpaper that cost $25.90 for each roll of 14 square feet. Find the unit price.

Mathematics
2 answers:
saveliy_v [14]3 years ago
5 0
First, multiply 14 by 14 and then you can divide 25.90 by that number and that will be your answer
melisa1 [442]3 years ago
4 0

Answer:

The unit price is $1.85

Step-by-step explanation:

Janae bought a roll of wallpaper that cost = $25.90

Each roll is of = 14 square feet

Cost per square feet = \frac{25.90}{14} = $1.85

The unit price is $1.85

You might be interested in
May someone please help mee????
Arlecino [84]

Answer:

width of rectangle is 87

Step-by-step explanation:

because perimeter of rectangle = 2(l+w)

3 0
3 years ago
Martin supera en 22 años a su hijo ernesto Expresa algebraicamente de 2 maneras distintas esta Relacion
scZoUnD [109]

you got the wrong brainly i guess

8 0
2 years ago
What times 5 equals 70?
Viefleur [7K]
5n  =70 
5 x 14 = 70
 hope this helped :)
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Hello please pretyy​
Juliette [100K]

It’s the first one. I think

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What IS the aswer PLZZZZZZZ help
BabaBlast [244]

Answer:

ONE PAW AND MAW

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • An angle measures 66º more than the measure of its complementary angle. What is the
    14·1 answer
  • Find the measure of the missing angles.<br> b<br> 103<br> b=<br> C=
    11·1 answer
  • At Sara's new job she spent $11.52, $6.48, $5.99, $14.00, and $9.50 on lunch the first week. In the second week, she spent $4 mo
    7·2 answers
  • The difference of the square of a number and 5 is equal to 4 times that number. Find the negative solution.
    7·2 answers
  • If seven less than a number is 8, find the number
    11·2 answers
  • At 11:00 AM a bus left San Jose travelling to Los Angeles at 48 mph. Four hours later a motorcyclist started moving in the same
    15·1 answer
  • Beth wants to buy Christmas lights to decorate her new home. At various stores, Beth found lights priced from $6.99 a strand to
    5·1 answer
  • Triangle ABC, shown in the diagram below, is an isosceles triangle.
    6·1 answer
  • WHICH ONE IS IT!!!!!!!
    11·2 answers
  • Pls slove this question
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!