1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksanka [162]
3 years ago
7

A rectangular plot of ground is 10 meters longer than it is wide. its area is 10,000 square meters

Mathematics
1 answer:
yarga [219]3 years ago
6 0
Keep in mind x >0 since x is a measurement of length.

You might be interested in
A container holds 8 gallons of water. If 4/5 of a gallon is added to the container each hour, how many hours would it take to fi
son4ous [18]
1 hour = 4/5 gallon
8 gallon ÷ 4/5
= 8/1 × 5/4
= 40/4
= 10

the answer is A
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the sum of the polynomials.
attashe74 [19]
=(3a-4a-3a)+(2b+6b-2b)+(-7c+9c-7c)
=-4a+6b-5c #
3 0
3 years ago
The Wing Station wants the average price of the lunch meal deals to be $8. Lunch Meal Deal Prices Item Price ($) Deluxe hamburge
Jlenok [28]

It's $7.00 for it to be an average of $8.00 so B. *took the test*

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I have 6 thousands 12 tens 9 hundreds 10 ones and 3 tenths what number am i
mylen [45]
7,030.3 I think... the way you typed it was kinda confusing though, 3 tenths? as in .3? if so, this is your answer

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
HELP PLS ASAP WILL MARK BRAINLIEST
Salsk061 [2.6K]

Answer:

B. 4

Step-by-step explanation:

Since d=√[7-3]2+[8-8]2

5 0
4 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP!
    8·2 answers
  • James estimate the product of 48 and 53 is that reasonable
    14·1 answer
  • An 8 pack of beaded necklaces cost $21.92. what is the unit price per necklace??​
    8·2 answers
  • What is the fully simplified answer to sqrt(7/18) + sqrt(5/8) - sqrt(7/2)
    9·1 answer
  • When Jake's puppy was born she weighed 1.2 pounds in two months she weighed 11.15 pounds how much weight did Jack jacks pub agai
    8·2 answers
  • Plz help GEOMTRY <br> Only 3 questions did. The slope of M given the following points
    10·1 answer
  • Helpppppp me please
    5·1 answer
  • The advertised mpg for new cars is based on a speed of 55 mph. As speed increases above 55 mph, the efficiency reduces dramatica
    11·1 answer
  • What does Juliet do after<br> worrying about whether the<br> potion will work?
    15·1 answer
  • 3x + 4y = 12<br> Convert to slope-intercept form
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!