1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
3 years ago
5

If a person is paid $430 for 25 hours of work, what is the person’s hourly wage?

Mathematics
1 answer:
astraxan [27]3 years ago
5 0
So you need to divide 430 into 25 to get 17.2
So he/she earns $17.20 an hour or in word format :seventeen dollars and twenty cents and hour
You might be interested in
Katy uses 1 8/9 bags of chocolate chips in one batch of cupcakes. if she has 3 11/12 bags of chocolate chips left, about how man
Oksi-84 [34.3K]
1 (8/9) = 1.88888888
3 (11/12) = 3<span><span>.9166666667 </span>

</span>
3<span>.91666 / </span>1.8888 =  <span> <span> <span> 2.0735294118 </span> </span> </span>

So, she can make 2 batches of cupcakes.


8 0
3 years ago
Find two numbers whose sum is 50 and whos difference is 22
pentagon [3]

Answer:

36 and 14

Step-by-step explanation:

Create an equation

x+x-22=50

Combine like terms

2x-22=50

Add 22 on both sides

2x=72

divide 72 by 2

x=36

subtract 22 from 36

14+36=50

Hope this helps! :P

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Can someone Help with this question
inn [45]

Answer:

B 12

Step-by-step explanation:

  • manuel ate 1/3X
  • His brother ate 1/4X
  • leftover is 5
  • total is X

manuel+brother+leftover=X

x/3+x/4+5=x

7x+60/12=x

  • cross multiply

7x+60=12x

  • collect like terms

60=12x-7x

60=5x

  • divide both by 5

x=60/5

x= 12

5 0
3 years ago
70:100 in whole form
taurus [48]
The Answer Would Be 70
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Malia buys 2 loaves of bread priced at $2.46 per loaf and 2 pound of cheese priced at
aleksandrvk [35]
She spent $19.88 on cheese and bread
7 0
2 years ago
Other questions:
  • There are 240 coins in a jar, all dimes and quarters. The value of the coins in the jar is $27.60. There are nine times as many
    11·1 answer
  • The school cafeteria ordered macaroni and cheese for their monthly supplies. In the past 2 months they ordered 178 and 224 boxes
    15·1 answer
  • Nicole did an aerobics and a yoga class for a total of 1 hour and 10 minutes. The yoga class was 30 minutes longer than the aero
    8·1 answer
  • A local weather enthusiast wants to see if the last five summers have been warmer than normal for Eloy, Arizona. From the Nation
    9·2 answers
  • marvin the math magician has a problem for you. he wants to buy some magic wands and some magic hats. the wands cost $8 each and
    14·2 answers
  • What is the area of the circle shown if the area of the shaded sector is approximately 7.5 cm2?
    6·2 answers
  • Jada walks up to a tank of water that can hold up to 10 gallons.When it is active, a drain empties water from the tank at a cons
    7·1 answer
  • 308 divided by 36 step by step
    6·1 answer
  • What percent is equivalent to 3/10
    14·2 answers
  • Marla started her school work at 8:48am. If she has to do 4 hours of school, what time will she be off?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!