1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
11

24 ounce package of strawberries for $3.32. What was the price per pound for the strawberries

Mathematics
1 answer:
valentina_108 [34]3 years ago
6 0
3.32 / 24 = 0.138 per oz

1 lb = 16 oz

16 * 0.138 = 2.208...rounds to 2.21 per lb <==
You might be interested in
There are two different jobs Jordan is considering. The first job will pay $4200 per month plus annual bonus of $4500. The secon
Marta_Voda [28]
I would just add every job for a whole year then youll see which is better opton
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A carpenter has 16 1/2 m of wood. He cuts the wood into pieces that are each 2 3/4 m long.
mario62 [17]
So your question is how pieces are there?? If it is:
Its 2 pieces plus a 0.36m leftover
6 0
3 years ago
How much money would you need to deposit today at 7% annual interest
Monica [59]

Answer:

$33,090.

Step-by-step explanation:

The formula is A = P( 1 + r/2)^2n so we have:

50,000 = P(1 + 0.07/2)^(6*2)

50000 = P * 1.035^12

P = 50000/ 1.035^12

= $33,090 to the nearest dollar.

4 0
2 years ago
How can I solve no.1 and no.2?
puteri [66]
A) (-3,-4)
b) -3
c) (0,-4)
d) mini = (-4,infinity) 
e) (-1,0) and (-5,0)
6 0
3 years ago
Y=f(x)=8^x find f(x) when x=1/3???????
user100 [1]

Answer: 2

8 to the power of 1/3 is 2.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The radius of a circle is 8 meters. The circumference of the circle is 50.24 meters. True False
    5·2 answers
  • Which expression is equivalent to 18x + 45?
    12·2 answers
  • Write an equation of the line with the given slope and containing the given point write the equation in the slope intercept form
    13·1 answer
  • Investment a starts with $1000 and increases its value by $80 each week. Investment b starts with $2000 and loses $50 of its val
    9·1 answer
  • Which of the following are identities?
    15·2 answers
  • Tan C= <br> Help help help
    9·2 answers
  • What is the volume of a cylinder that has the same diameter as a
    9·1 answer
  • Why do you think adding and subtracting polynomial expressions is like adding and subtracting
    15·1 answer
  • What is the image of (0,4) after a dilation by a scale factor of 1/2 centered at the origin
    10·1 answer
  • Jeanne is twice as old as her brother Mark. If the sum of their ages is 24, how old is Jeanne?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!