1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zielflug [23.3K]
3 years ago
15

Can someone help me with this math question?

Mathematics
2 answers:
Triss [41]3 years ago
8 0
It would be 19

42-23=19
dlinn [17]3 years ago
7 0
42-23=19

Let me know if you need any further help.
You might be interested in
Only a couple more questions!! Help please
rodikova [14]

The answer to the question is false

7 0
3 years ago
24 pencils cost $1.20, how much will one pencil cost?
Serggg [28]

Answer:

1) $0.05

2) $5.00

Step-by-step explanation:

1)

1.2/24 = 0.05

2)

22.5/4.5 = 5

7 0
3 years ago
Solve the equation w/2.5 = 9.
inessss [21]

Answer:

w=45/2 or 22.5

Step-by-step explanation:

i hope this helps :)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
This is TOTALLY not free point but what's<br>2+2?​
jek_recluse [69]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
true or false The typical measurement of hotel demand is the room night (RN). When we say that each room night is perishable , w
weqwewe [10]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

Perishable is a term for a product that has limited time to sell. A product like meat, fruit, and most fresh food will have a shelf life and you have to sell the product before the shelf life expires. Some preservation techniques can help to extend food products like freezing or curing them.

Room night of a hotel or any rent product is also considered as perishable since you can't store the rent time and sell it another day. So, every unoccupied room is treated as expired food. Unlike food products, room nights for the hotel can't be preserved. There are other strategies to maximize the revenue of rent products such as overselling or selling promise/reservation.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • June spun a spinner that is evenly spaced and numbered from 1 to 10. When it stopped, June spun it again. What is the probabilit
    14·2 answers
  • trying to explain a class is planning a party. A pizza restaurant cuts each pizza into 8 slices. There are 32 students. How many
    10·1 answer
  • Two minor league baseball players got a total of 250 hits. washington had 18 more hits than sanchez. find the number of hits for
    15·1 answer
  • I need to do those exercises but i’m not sure how
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! A bird flies at 15 feet per second directly to a branch from their birdhouse. The bird stays on the
    14·1 answer
  • Why is 11.6&gt;11.3 on a number line
    11·1 answer
  • Round off 3.55 to one significant figure
    7·2 answers
  • EASY 7TH GRADE MATH, WILL GET BRAINLIEST
    5·2 answers
  • In how many different ways can seven children line up in one row to have their picture taken?
    13·2 answers
  • Help.....Me...........PLEASE
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!