1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olganol [36]
3 years ago
6

Carlos ran a concession stand last Saturday and made $63.90 from selling a total of 41 hot dogs and hamburgers. Each hot dog sol

d for $1.40 and each hamburger sold for $2.70. Which system of equations can be used to determine the number of hot dogs, x, and hamburgers, y, that were sold?
Mathematics
1 answer:
Keith_Richards [23]3 years ago
6 0

The number of hot dogs, x is 36 and hamburgers, y is 5 were sold

Step-by-step explanation:

Carlos ran a concession stand last Saturday and made $63.90 from

a total of 41 hot dogs and hamburgers. Each hot dog sold for $1.40

and each hamburger sold for $2.70

1. The number of hot dogs is x, and hamburgers is y

2. He made $63.90 from a total of 41 hot dogs and hamburgers

3. Each hot dog sold for $1.40 and each hamburger sold for $2.70

We need to find the number of hot dogs and hamburgers, that were sold

∵ The number of hot dogs is x, and hamburgers is y

∵ He sold 41 hot dogs and hamburgers

∴ x + y = 41 ⇒ (1)

∵ Each hot dog sold for $1.40 and each hamburger sold for $2.70

∵ He sold x hot dogs and y hamburgers

∵ He made $63.90 from sold them

∴ 1.4 x + 2.7 y = 63.9 ⇒ (2)

Let Us solve the system of equations to find x and y

Multiply equation (1) by -2.7 to eliminate y

∵ (-2.7)x + (-2.7)y = (-2.7)(41)

∴ -2.7 x - 2.7 y = -110.7 ⇒ (3)

- Add equations (2) and (3)

∴ -1.3 x = -46.8

- Divide both sides by -1.3

∴ x = 36

Substitute the value of x in equation (1) to find y

∵ x + y = 41 ⇒ (1)

∴ 36 + y = 41

- Subtract 36 from both sides

∴ y = 5

The number of hot dogs, x is 36 and hamburgers, y is 5 were sold

Learn more:

You can learn more about system of equations in brainly.com/question/3739260

#LearnwithBrainly

You might be interested in
C'est quoi un square root ?<br>​
rosijanka [135]

Answer:

it defines an important concept of standard deviation used in probability theory and statistics. It has a major use in the formula for roots of a quadratic equation; quadratic fields and rings of quadratic integers, which are based on square roots, are important in algebra and have uses in geometry.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
a 4inch wide by 6inch long picture is placed on a solid mat that forms a frame around it. the mat is 8 inches long. the mat and
gulaghasi [49]
The area of the mat is 42.67 inches^2 or 42 and 2/3 in^2
7 0
2 years ago
Given that 7 x − 2 y = 35 Find y when x = − 9
Sergio [31]

so x = minus 9

then

7 × (-9) - 2y = 35

-63 - 2y = 35

-2y = 35 plus 63

-2y = 98

- y = 49

y = -49

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 7!.<br> Ο 120<br> Ο 5,040<br> Ο 40,320
timurjin [86]

Answer:

5040 is the answer of it

6 0
3 years ago
2. ANSWER=
mixas84 [53]

Answer:

a yes udjwjwjwjwjwjwjwjwjw

yes men es chef

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the inverse of the matrix, if it exists (Picture provided)
    9·1 answer
  • Y and x have a proportional relationship, and y = 25 when x = 60. What is the value of x when y = 30?
    8·1 answer
  • A car driving cross-country traveled 180 miles in 4 hours.At this rate of speed,how many miles farther will the car travel in th
    7·1 answer
  • Susan, Hong, and Juan sent a total of 107 text messages over their cell phones during the weekend. Hong sent 4 times as many mes
    10·2 answers
  • Tamara purchased 1,500 shares of a mutual fund at an offer price of $7.08 per share. Later she sold the investment for $10.02 pe
    9·1 answer
  • Bonita makes $11.75/ hour and Bruce makes $12.50/hour If Bonita worked 25 hours and Bruce worked 19 hours what was the differenc
    9·2 answers
  • A plane flies over city A and reaches city B 115 miles away in 15 minutes.find the speed of the plane in the miles per hour assu
    5·2 answers
  • Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. what is the price per pound of the salmon?
    10·2 answers
  • State the slope-intercept form of the equation for the graph with the points 3,0 and 0,-1
    8·1 answer
  • Giving 25 points please I really need help on this question please
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!