1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
postnew [5]
3 years ago
13

A climbing gym charges $10 to climb each day. A pair of climbing shoes costs $84. It costs $169 to buy 6 days of climbing, one p

air of climbing shoes, and one harness. How much does a harness cost?
Mathematics
1 answer:
xxTIMURxx [149]3 years ago
5 0
Answer for this question is $25
You might be interested in
Winston and Sally are scuba diving. Winston is 27.77 meters below the surface of the ocean, and Sally is 2.10 meters deeper than
Nitella [24]

Answer:

-29.87

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Joyce rented a booth at a carnival at a cost of $95 to sell handmade beaded necklaces. The cost of making and packaging each bea
xz_007 [3.2K]

Answer:

To make a profit of at least $500 she must sell at least 12 necklaces

Step-by-step explanation:

Joyce rented a booth at a carnival at a cost of $95 to sell handmade beaded necklaces. The cost of making and packaging each beaded necklace was $15. If Joyce sells the beaded necklaces at $35 each then we have to find beaded necklaces she sell to make a profit of at least $500.

The costs side of the equation, we have:

Let no. of necklaces that she sell are x

∴ The cost of making and packaging x beaded necklace is $15x

Total Cost = 95+15x

Now, Joyce sells the beaded necklaces at $35 each. Therefore, selling price will be $35x

To make a profit of at least $500 the equation can be written as

95+15x+500\leq35x

595\leq50x

⇒ x\geq11.9=12

Hence,  to make a profit of at least $500 she must sell at least 12 necklaces



7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Number 8 please it will help a lot
pickupchik [31]
Well it all depends on the object you are using but in this case lets say remote control cars. You can have an example like "we drove the car around the building twice. the first time it was -8 than how fast it was supposed to go. the second time it was 9. In which round was the car faster?" I dont think i helped very much but i hope i did


5 0
3 years ago
Mandy buys 5 packs of organic milk for the neighborhood store is priced at $3.96 how much does Mandee's spend and all of his pur
lana [24]

Answer:

$19.80

Step-by-step explanation:

3.96 is the price so if you multiply it by 5 you get your answer.


the rest of the question doesnt make much sense so hope this helped?

6 0
3 years ago
Which table shows a proportional relationship?? help asap​
larisa [96]

Answer:

i wanna say its the first one if its wrong im very sorry

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • When sawyer went to sleep, the temperature outside was -2°
    7·1 answer
  • 0.1x+0.2y=-1;0.5x-0.9y=6.4
    6·1 answer
  • List The Partial Products of 42x28
    12·1 answer
  • A candy store sells​ chocolate-covered almonds for ​$7.50 per pound and​ chocolate-covered peanuts for ​$5.00 per pound. The man
    10·1 answer
  • If a point is om the prependicular bisector of a segm
    9·1 answer
  • A student takes 25 minutes to solve 10 math problems in class if the student solve similar problems at the same rate how many mi
    15·1 answer
  • Hey could anyone help me out it's currently 3:40 am where I am and I am making Ramen and don't know what I'm doing so could you
    12·1 answer
  • three different are rung at intervals of 36 minutes 40 minutes and 48 minutes if they were rung together at 9 a.m. at what time
    12·2 answers
  • Can someone please help me on this
    15·1 answer
  • PLSSS HELP THIS IS HARD ANYONE
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!