Answer:
y=4x+7
Step-by-step explanation:
You can find the slope of the line by using the formula of change and y over change in x. ∆y/∆x OR (y2-y1)/(x2-x1)
11-3=8
1--1=2
8/2=4
Let's plug in a y value 3.
3=4*-1+b
b=7
Once you found b rewrite your equation in slope intercept form.
y=4x+7
You can check this equation by plugging in the unused coordinate (1,11) and find it balances.
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.
Answer:
$3.03
Step-by-step explanation:
7x + $3.60 = $24.81
Subtract $3.60 from both sides of the equation:
7x + $3.60 - $3.60 = $24.81 - $3.60
7x = $24.81 - $3.60
7x = $21.21
Divide each side by 7:
(7x/7) = ($21.21/7)
x = ($21.21/7)
x = $3.03
The ten thousandth number in 14,620 is 1
the number to the right of 1 is 4
4>5
The answer is 10,000
Answer:
3x+18
Step-by-step explanation:
3 (x+6)
Distribute
3x+3*6
3x+18