1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pickupchik [31]
3 years ago
5

What is an equation of the line that passes through (0,8) and (4,0)

Mathematics
1 answer:
nordsb [41]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

y=mx+b

m=dy/dx=(0-8)/(4-0)=-8/4=-2

y=-2x+b, using point (4,0)

0=-2(4)+b

b=8

y=-2x+8

You might be interested in
Plsss helpp me Achiedle is cut from a square piece of cloth, as shown:
ad-work [718]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

I think the answer is B but I could be wrong! I'm 98% confident in my answer though!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please?? I’m being timed!!
weqwewe [10]

Answer:

answer is is option 3 all the best for examination

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hellppppppp with this twoooooooo
liberstina [14]
15.

0.20*x = 0.01*x + 38 => 0.19*x = 38 =>( 19/100 )*x = 38 => x = 3800/19 => x = 200.
6 0
3 years ago
PLEASE HELP I DONT KNOW
riadik2000 [5.3K]

Answer:

d, diameter

Step-by-step explanation:

radius is half of a diameter, or the distance from the center of the circle to the circumference

circle is a... circle

center is...

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can SOMEONE PLZ HELP ME WITH THIS CUZ I DON’T KNOW IT PLZ
aleksley [76]

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

240,000 = 60%

x = 100%

\frac{240,000}{x} = \frac{60}{100}

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 12 1/2% expressed as a fraction?
    5·2 answers
  • What number can you multiply by √7 to get a rational number? (select each correct answer.)
    8·2 answers
  • 2 divided by 1 third
    13·1 answer
  • (!!15 points!!)<br> Find the measure of arc BC
    11·1 answer
  • |-(-9)|=<br><br> Can someone explain to me how do I do this?
    8·2 answers
  • Helppp meee
    8·1 answer
  • This comes with no question
    12·1 answer
  • Skip-count to find the unknown area. Write a multiplication sentence for each tiled rectangle. You can use any color below to co
    5·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?
    9·2 answers
  • For example, for a circle of diameter 4 cm, the circumference is approximately<br> cm.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!