1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ValentinkaMS [17]
2 years ago
8

s="latex-formula">
​
Mathematics
2 answers:
Art [367]2 years ago
8 0
The answer is -110.
This is because -55-55=-110.
You have to put -55-55 because the question is asking for you to multiply -55 twice, which is technically-55-55.
maks197457 [2]2 years ago
5 0
Answer:
(-55) • 2
-110
You might be interested in
50 points and brainly
Andre45 [30]

Answer:

Part A:

c = .86*p

c =1.72 for 2 lbs

Part B:

c =.81p

Step-by-step explanation:

Part A:

Total cost = cost per pound * number of pounds

c = .86*p

Let p = 2

c = .86*2

c =1.72

Part B:

Total cost = cost per pound * number of pounds

c = .(.86-.05)*p

c =.81p

5 0
3 years ago
Mr. and Mrs. Nelson are going to build a new home. They need to have working drawings of their house plans created by a design f
matrenka [14]

Answer:

Options 2), 4), and 5) are correct

Step-by-step explanation:

<u>Rock the House Digital Designs</u>

  • Cost = $(500 + 50h)

<u>Elegant Home Architects</u>

  • Cost = $(75h)

===========================

<u>Answer options:</u>

1)The expression 50h represents the total charge for Rock the House Digital Designs.

  • Incorrect. Additional $500 charged.

2)The expression 75h represents the total charge for Elegance Home Architects.

  • Correct

3)The expression 500 + 75h + 50h represents the total amount the Nelsons will spend working drawings of their new house plans.

  • Incorrect. They will choose one of the options.

4)If the Nelsons hire the design firm for 15 hours, then Elegance Home Architects will be cheaper.

  • Correct. It will cost 15*75 = $1125. Alternative costs 500 + 50*15 = $1250

5)If the Nelsons hire the design firm for 25 hours, then Rock the House Digital Designs will be cheaper.

  • Correct. It will cost 500+25*50 = $1750. Alternative cost is 25*75 = $1875
8 0
3 years ago
9. Travelling at 80 km/h, how far will a car go<br> in 45 mins?
AysviL [449]

Answer:

60

Step-by-step explanation:

distance=80*45/60

=80*0.75

=60km

3 0
2 years ago
Using the diagram above,what is the m
makkiz [27]
I’m pretty sure the angle in 53 degrees
4 0
3 years ago
Solve for x please help me
stepladder [879]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

By intersecting chords theorem:

12x = 3(x + 12) \\  \\ 12x = 3x + 36 \\  \\ 12x - 3x = 36 \\  \\ 9x = 36 \\  \\ x =  \frac{36}{9}  \\  \\ x = 4

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the product of (4x – 7)(4x + 7)?
    14·2 answers
  • (−4)4 is the question. it is in math
    6·2 answers
  • X y
    8·1 answer
  • An 8-oz bottle of hair spray costs $4.46. Find the unit price in cents per ounce
    7·1 answer
  • Jeremy uses 2 feet 3 inches of board for each birdhouse he builds. How many inches of board does he need to make 6 birdhouses? U
    13·1 answer
  • An open-topped fish tank has a length of 30 inches, width of 10 1/2 inches, and height of 12 inches. What is the volume of the w
    14·1 answer
  • What is the multiplier for a 30% decrease. *
    10·1 answer
  • What is the circumference of the circle? d=44in​
    10·2 answers
  • Y = 2x + 3<br> y = -3x + 3
    13·1 answer
  • It is given that AB is parallel to CD and points E, G, H, and F are collinear. The measure of ZEGF is 180°, by the definition of
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!