1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepan [7]
3 years ago
14

NEED HELP ASAP PLEASEEE <3

Mathematics
2 answers:
juin [17]3 years ago
5 0
5/2 = 2.50 per box <====
vlada-n [284]3 years ago
4 0

Answer:

$2.50 per box

Step-by-step explanation:

Since we know that 2 boxes cost 5$, we can divide 5 by two, since that would be dividing the price by the items. That's the process you use to find unit rate. 5/2=2.5 so the answer would be $2.50 per box.


I hope this helped!! :)

You might be interested in
The least common multiple of two numbers is 40. The difference of the two numbers is 2.
a_sh-v [17]
<span>The Least Common Multiple (LCM) of a group of numbers is the smallest number that is a multiple of all the numbers. For instance, the LCM of 16 and 20 is 80; 80 is the smallest number that is both a multiple of 16 and a multiple of 20. You can find the LCM of two or more numbers through various methods. If you would like to know how to find the LCM of two or more numbers,</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
⚠️ Urgent PLS HELP<br> links will be reported <br> Find the value of x .
OLga [1]

Answer:  x=18

Step-by-step explanation:  ...

6 0
3 years ago
If A = {1,20,30..} and B = {4,6} find n(A-B)?​
boyakko [2]

Answer:

If A = {1,20,30..} and B = {4,6} find n(A-B)?

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
The total number of adults and students with Library cards in 27814. Of that total 11480 are student
UNO [17]
16334 is the remaining amount

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Emie ordered 3 buckets of fried chicken at $11.95 each 5 pints and Cole slaw at $2.19 each. The sales tax was $3.04. About how m
Oliga [24]

Answer:

Around $49 the actual answer is $49.84

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Given a sequence is defined by the explicit definition t_n= n^2+nt n = n 2 + n, find the 4th term of the sequence. (i.e. t_4t 4)
    5·2 answers
  • Defferentiate y=Insin(3x)
    8·1 answer
  • Given fx) = 10– 2x, find (7).<br> оооо<br> 7<br> 56
    8·1 answer
  • Can y’all help pls jfhzfhR
    13·1 answer
  • Can I get help with this
    15·1 answer
  • Please please help me out <br> I don’t know how to do this
    6·2 answers
  • Please help. There is 4 answer choices and it could only be one of them? Which one is it?
    13·1 answer
  • Find the LCM of ;<br>(1+4x+4x2-16x) and (1+2x-8x3-16x4)​
    12·1 answer
  • In order to study the relationship between playing football and traumatic brain injuries, researchers placed accelerometers in t
    9·1 answer
  • Exam help !!
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!