Amount of material =area
area of triangle=1/2 times base tiems ehighte
base=2 and 1/4
height=8 and 1/2
convert all to imporpoert
2 and 1/4=2+1/4=8/4+1/4=9/4
8 and 1/2=8+1/2=16/2+1/2=17/2
so we have
area=1/2 times 9/4 times 17/2
area=(1 times 9 times 17)/(2 times 4 times 2)
area=153/16
area=9 and 9/16
answer is 9 and 9/16 square units of material
Answer:
f(x) = (2/3)x + 4
Step-by-step explanation:
An equation in function is found by isolating y, and changing "y" to "f(x)".
Isolate y by moving everything else to the other side
What is done to one side must be done to the other
6y - 4x = 24
6y - 4x + 4x = 24 + 4x (add 4x to both sides. -4x +4x cancels out)
6y = 24 + 4x
6y/6 = 24/6 + 4x/6 (divide both sides by 6)
y = 4 + (2/3)x (simplify)
y = (2/3)x + 4 (rearrange to a familiar format "y=mx+b")
f(x) = (2/3)x + 4 (replace y with f(x))
Answer:
18 months=1.5 years
Step-by-step explanation:
I hope this helps
You divide all the number by 5 to get you answer of 4 pears, 6 bananas, 8 peaches, and 10 oranges
Answer:
35 bricks for $25.90
35 bricks for $25.90
230 bricks for $170.2
Step-by-step explanation:
Cost per brick = number of bricks / price of bricks
1500/$1110 = $1.35
1300 / $845 = $1.54
230 / $170.20 = $1.35
100 / $75 = $1.33
35 / $25.90 = $1.35
Based on these calculations, the bricks that have the same cost per brick are :
35 bricks for $25.90
35 bricks for $25.90
230 bricks for $170.20