1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qwelly [4]
3 years ago
15

Help me on questions 8 through 12

Mathematics
1 answer:
mr_godi [17]3 years ago
6 0
8. To find the answer you can eather multipy it for each of the sides or you can add it 6 times once for each side
15\frac{1}{4} \times 6 \\ \\ 15 \frac{1}{4} + 15 \frac{1}{4} + 15 \frac{1}{4} + 15 \frac{1}{4} + 15 \frac{1}{4} + 15 \frac{1}{4}
9. You basicly do the same thing as the previous problem but with the new numbers and you add each number 2 times

10. For are you multiply Base × Height So all you have to do is Multiply the 2 numbers shown together
2 \frac{1}{2} \times 5
11-12 Is the same but witb the new numbers

I hope this helps!
You might be interested in
What is c=2pi r for r eqaul to?
drek231 [11]
I hope this helps you

7 0
3 years ago
Help with number 12 and 13 And please show work so I can understand how to do it
Len [333]
13: multiply the amount by the tax rate (to make a percent a decimal move the decimal point 2 places to the left) and add the original amount and the taxed amount together. For 12 do above but then multiply the total by the tip rate and add together (basically the same as the tax again) :) I hope this helps
7 0
3 years ago
On a number line, what is the distance between –14 and –3?
Allisa [31]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

if you find it difficult you can always write is down as a piece of side working

-14

-13

-12

-11

-10

-9

-8

-7

-6

-5

-4

-3

7 0
2 years ago
Pls help plssss I beg plsss
Daniel [21]

Answer:

2 1/4

so last option :)

4 0
2 years ago
I need help asap pls
DedPeter [7]

Answer: Its B

Step-by-step explanation: Hope this helps you

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write in word form 337,173
    12·2 answers
  • Express each rate as a unit rate $46 for 5 toys
    14·1 answer
  • Simplify the expression.<br><br> (6g)^3
    7·2 answers
  • What does x-4=2x+9 equal
    12·2 answers
  • Please someone who to help me solve.
    11·2 answers
  • Misha’s group was asked to write an expression equivalent to 7y2z+3yz2-3 . When Mr. Chen checked their answers, he found only on
    13·1 answer
  • Solve (26/57)=(849/5x)
    7·2 answers
  • HELP ASAP ILL GIVE BRAINLIEST!!!
    6·1 answer
  • Dion ran 3.75 kilometers each day to prepare for a race. What was the number of kilometers that Dion ran during 28 days?
    11·2 answers
  • What is the first step to solve the following system of equations using substitution?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!