1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Greeley [361]
3 years ago
10

What is the factored for of the polynomial x^2 - 12x + 27

Mathematics
1 answer:
vodomira [7]3 years ago
8 0

Answer:

(x - 3)(x - 9)

Step-by-step explanation:

Consider the factors of the constant term (+ 27) which sum to give the coefficient of the x- term (- 12)

The factors are - 3 and - 9, hence

x² - 12x + 27 = (x - 3)(x - 9 )


You might be interested in
Please I need help quick
mafiozo [28]
The ratios are both identical

sin x = perpendicular/hypotenuse = 3/5
cosy = base/hypotenuse = 3/5
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are the three formulas to find the slope of a line?
Leona [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

m=(y2-y1)/(x2-x1)

4 0
3 years ago
The product of (n2 – 6n + 3) and -4n is________ When this product is multiplied by -n, the result is________
krek1111 [17]
-4n^3+24n^2-12n, 4n^4-24n^3+12n^2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cual es la temperatuta del jueves 9 de julio a las 10 hs en el calafate?<br>​
Ray Of Light [21]

Answer:

the answer is easy.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Amy class went the fair they saw 22 horses and 18 ponies they also saw 18 rabbits and 37 hares compare the the number of horses
Dima020 [189]
The answer is 15. 37 plus 18 equals to 55 and 22 plus 18 equals to 40. 55 minus 40 equals to 15.
8 0
4 years ago
Other questions:
  • a painter rented a wallpaper steamer at 9am and returned it at 4pm. he paid a total of 28.84. what was the rental cost per hour?
    14·2 answers
  • you pour cement in a rectangular region of a square garage. The area of the rectangular region is 112 square feet. What is the a
    14·1 answer
  • You earned 43 out of 50 points on your reading quiz. What percent of the points did you earn?
    5·2 answers
  • What is the product 2x(x-4)
    5·2 answers
  • A package of 6 pairs of insulated gloves costs ​$40.14 . What is the unit price of the pairs of gloves ​?
    9·1 answer
  • The expression ax2-bx=0 is? and has the solution x=0
    14·1 answer
  • How to solve this one​
    14·2 answers
  • Use the figure shown below to find the value of x
    13·1 answer
  • Kelly and Gemma each pick a pumpkin from the pumpkin patch. Kelly’s pumpkin weighs 5 pounds more than twice the weight of Gemma’
    5·1 answer
  • An equilateral triangle has a median drawn from one angle to the opposite side. What is the measure of each angle formed by the
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!