1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ahat [919]
4 years ago
11

Joe decides to take his six year old son to the planetarium. The price for the child's ticket is 5.75 dollars less than the pric

e for the adult's ticket. If you represent the price for the child's ticket using the variable "x," how would you write the algebraic expression for the adult's ticket price? 5.75x x over 5.75 x + 5.75 x5.75
Mathematics
2 answers:
zaharov [31]4 years ago
6 0
It would be x + 5.75 because the child ticket is 5.75 less than the adult ticket so to solve how to get the adult ticket you do the opposite
AleksandrR [38]4 years ago
5 0

To answer this item, we are instructed that the price of the ticket for the children is equal to x. Since, we are also given that this is 5.75 less than the price of tickets for the adults, we may express this as follows,

   x = n - 5.75

n is the price of ticket for the adults. This can be calculated by transposing 5.75 to the other side of the equation,

  n = x + 5.75

The answer is the third choice.

You might be interested in
David is saving money to buy a game. So far he has saved $30, which is one-third of the total cost of the game. How much does th
vodka [1.7K]
1/3=30
2/3=60
3/3=90
The game costs $90
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are doing marketing research to find out the purchasing potential of students in the community. Based on the latest census,
Angelina_Jolie [31]
Number of students = 9860
Total Population = 62,400

Percentage of students in the population can be calculated by:

(Number of students/Total population) x 100%

Using the values, we get:

Percentage of students = (9860/62400) x 100% = 15.80%

Thus, students constitute 15.80% of the entire population
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Peyton received a graduation gift from his grandparents of $12,700. He
arlik [135]

Answer:

Peyton's account will have $13,842.18 after a year.

Step-by-step explanation:

Given that Peyton received $ 12,700 and decided to invest it for a year in an account that grants an interest of 8.8% per year, compounded semiannually, to determine the amount of money that will be in said account after the passage of one year, it is necessary to perform the following calculation:

X = 12,700 (1 + 0.088 / 2) ^ 1x2

X = 13,842.18

Therefore, after a year has passed, Peyton's account will be $ 13,842.18.

7 0
3 years ago
Someone please help ASAP will give brainliest
Svetach [21]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

The degree is cubic (3) and there are 3 terms X^3, X^2, X

7 0
3 years ago
Josh sold 465 bottles of apple cider and 605 bottles of wine. He made $10,050 altogether. If he sold 465 bottles of apple cider
Anon25 [30]

Answer:

465a + 605w = $10050

465a + 586w = 9822

465a + 605w = 10050

-465a - 586w = -9822

19w = 228

w= $12 each for wine

465a + 605(12)= 10050

465a + 7260= 10050

465a = 2790

a =$6 each apple cider

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four minus 2X equals 16
    10·2 answers
  • Which of the following slopes show that the set of points C(1, 1), D(3, -4), E(5, 8) are not collinear?
    11·1 answer
  • What digit (s) and be in the ones place of a number that has five as factor
    7·1 answer
  • Susan is trying to decide if she should purchase renters insurance what would you say to advise her on this topic
    8·1 answer
  • A wheelchair ramp rises 1.5 feet for every 18 feet of horizontal distance it covers. Find the rate of chance of the ramp.
    11·1 answer
  • What is the average rate of change in f(x) over the interval [4,13]?
    7·2 answers
  • A wheelchair ramp is to be built from the ground to the door sill along side a building. The cross section of the ramp is a righ
    12·1 answer
  • Can someone help please this is due soon ​
    5·1 answer
  • Sandra bought 3 pounds of sweet potatoes for $4.89. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
    11·2 answers
  • At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $12.54. How much would 40 pints of ice cream cost?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!