1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
3 years ago
13

What is the unit rate if there are 1,760 calories in 8 servings

Mathematics
1 answer:
Ber [7]3 years ago
5 0
1760/8 = 220
So the unit rate is 220
You might be interested in
What is 1/8 - 7/8 ? ( its a fraction)
kap26 [50]

Answer:

1/8-7/8= -3/4

Step-by-step explanation:

1/8-7/8 is just like 7/8-1/8 but is the opposite

7/8-1/8=6/8 or 3/4

1/8+6/8=7/8

1/8-1/8=0

0-6/8= -6/8 or -3/4

4 0
3 years ago
How many times can 10 go into 44
Nitella [24]
4 times because if you count 10, 20, 30, 40, so it has to be 4
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 out of 9 pairs of your jeans are blue. What percentage of you<br>jeans are NOT blue?​
Tema [17]

Answer:

33.333333%

Step-by-step explanation:

If 6/9 (66.66666666%) of the jeans are blue it means that 3/9 of the jeans are not blue. 3/9 as a percentage is 33.333333%

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
1. Using powers of 10, which would be the best choice for the first number to subtract in the division problem 956 ÷ 87?​
fgiga [73]

Answer:

not sure i it is one of these answers but if so , it d

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Make the following changes to the number 5.376: Make the 3 worth 10 times as much. Makethe5worth_1 asmuch.
cluponka [151]

Answer:

Step-by-step explanation:

your mom

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Sasha solved an equation, as shown below:
    14·1 answer
  • HURRRY The volume of a cylinder is given by the formula V=pir2h where r is the radius of the cylinder and h is the height. Which
    9·1 answer
  • Please help will mark Brainly
    14·1 answer
  • Simplify: 12-(14-9x)​
    7·1 answer
  • Pete corporation produces bags of peanuts. It's fixed cost is $18,900. Each bag sells for $2.17 with a unit cost of $1.27. What
    11·2 answers
  • Find the length of the unknown side. Round your number to the nearest tenth.
    12·1 answer
  • Please my new and old friends on here please help i already said how i was feeling and some people made me feel better so yay ju
    6·1 answer
  • Please provide an explanation. Thanks
    15·1 answer
  • Which of these angles listed is vertical to Which of these angles listed is a linear pair to
    5·1 answer
  • What is the value of x in the figure at the right?<br><br> 50 <br> 62<br> 68<br> 112
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!