Answer:
51/7 =
31/9 = 
Step-by-step explanation: I hope this helps you!
ME but i have a math test sadly
Answer:
x = -3
Step-by-step explanation:
Okay, the first thing to do is get that 8 away from the fraction. How can we do it? When you have 2³ you have 8, is the same thing, so let's do it:
2³⁰/(2³)⁹ = 2^x
When you have a number with the shape (a^x)^y, you can write it as a^(x•y), so:
(2³)⁹ = 2^3•9 = 2²⁷
Now we have:
2³⁰/2²⁷ = 2^x
When you have a division like this: (a^x)/(a^y), you can write it as a^(x-y), so:
2^(30-27) = 2^x
2^-3 = 2^x
Now you know that x = -3
There are seven females and nineteen males in the spanish class.
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.