1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
guapka [62]
3 years ago
11

Century is to decade as dollar is to penny,nickel,dime,quarter

Mathematics
1 answer:
son4ous [18]3 years ago
6 0
Century= 10 decades a decade is ten years. A dollar=10 dimes a dime is ten cents. ANSWER: DIME
You might be interested in
What is the length of the line?
Lemur [1.5K]
Length of line is 6 unit
7 0
3 years ago
An 8-pound boneless ham contains 36 servings of meat. What is the ratio in servings per pound?
juin [17]

Answer:

9 servings of meat.

Step-by-step explanation:

The first ratio you are given is 8:36. You are trying to figure out what 2:__ is.

8/36 x  2/X

Multiply 2 x 36 and get 72. Now divide 72 by 8 to get 9.

7 0
2 years ago
What is 4/5y+1/8x=4 in standard form? really need the help!!!
ValentinkaMS [17]

y= -5/32x+5 is the answer

7 0
3 years ago
There are 10000 people living in a certain city. Suppose that the rate of population growth in the city is proportional to the n
hichkok12 [17]

Answer:

.............30000.............

7 0
2 years ago
Please help <br><br> Please help<br><br> Please help
san4es73 [151]

Answer:

angle 1 = 52°

angle 2 = 90°

angle 3 = 38°

angle 4 = 38°

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Whats the surface area of a cone with a height of "50" and a diameter of "40"
    14·2 answers
  • How many dimes are in $68
    6·1 answer
  • PLeAsE hElP<br> ASAPPP<br> :/<br> *Will give 25 points and Brainliest...*
    10·1 answer
  • Look at each pattern.
    14·1 answer
  • A grocery store sells a bag of 7 oranges for $6.65. What is the unit cost?
    14·1 answer
  • I need help with this, I do not understand it so whoever answers this question, thank you. Whoever answers correctly and is firs
    11·2 answers
  • How many 2/3-quart portions are in 7 1/2 quarts of soup?
    15·1 answer
  • Please help me
    14·1 answer
  • May you please help me
    11·2 answers
  • Part C: Find the distance from B to E and from P to E. Show your work. (4 points)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!