1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ronch [10]
3 years ago
15

For two variables that are inversely related, what is the result of doubling one variable

Mathematics
2 answers:
mart [117]3 years ago
6 0

the other variable is halved.

My name is Ann [436]3 years ago
4 0
As they are inversely related, if one goes up, the other has to go down by the same factor. This means if one variable is doubled, the other would be halved.
You might be interested in
An experiment was conducted to test the effect of a new cholesterol medicine. Fifteen people were treated with medicine X and 15
Alekssandra [29.7K]

Answer:

E

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given the rational expressions 7/(x ^ 2 - 12) and (2x - 1)/(x + 2) which of the following is true?
goldenfox [79]

Answer:

option C

Step-by-step explanation:

\frac{\frac{2x-1}{x+2}}{\frac{7}{x^{2}-12}}=\frac{2x-1}{x+2}*\frac{x^{2}-12}{7}\\\\\\=\frac{(2x-1)(x^{2}-12)}{7(x+2)}

3 0
3 years ago
Which shape doesn’t belong belong? Explain your reasoning.
Kazeer [188]
The trapezoid on the bottom right doesn’t belong. All the other quadrilaterals have opposite sides that are congruent.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Larry uses 9 eggs to fill 3 baskets. If each basket has the same number of eggs, how many eggs will there be in 30 baskets?
Evgesh-ka [11]

Answer:

90 eggs

Step-by-step explanation:

9/3=x/30

3x=270

×90

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In order to be invited to tutoring
    15·1 answer
  • Football practice is 3 hours long and is normally split equally into two parts basic warm up exercises and practicing football p
    6·2 answers
  • Suppose the sample space for a probability experiment has 25 elements. If items from the sample space are selected without repla
    8·1 answer
  • Find the value of y when x=2 -x-(-2)=y​
    8·1 answer
  • The speed of a stream is 4 mph. A boat travels 11 miles upstream in the same time it takes to travel 19 miles downstream. What i
    5·1 answer
  • A triangle has rotation symmetry that can take any of its vertices to any of its
    10·1 answer
  • 16. The gravitational potential energy of an object is always measured
    10·1 answer
  • Jessica wants to buy a new chair that has a regular price of $75 this week the chair will be on sale for 12% discount how much m
    11·1 answer
  • Help please with explanation​
    12·2 answers
  • Mr. Peterson graded 126 tests in 3 hours. How many tests can he grade in 5 hours?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!