1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stolb23 [73]
3 years ago
6

Anyone can help me I would appreciate it

Mathematics
1 answer:
Kisachek [45]3 years ago
7 0

Answer:

This would be shifted down 8 and made 3 times less steep.

Step-by-step explanation:

In order to determine these transformations, we first need to compare the constants at the end. This will determine the up or downward shift. Since the f(x) is 5 and the g(x) is -3, we know that it went down 8.

Next we compare the coefficients of x. Since the f(x) is 6 and the g(x) is 2, we know that it is 3 times less steep.

You might be interested in
96.3kg= g Complete the statement.
Kay [80]

Answer:

96.3Kg = 96,300g

Step-by-step explanation:

1 Kg is equivalent to 1,000 g

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simon Company’s year-end balance sheets follow.
kompoz [17]
Ok it’s 1,345,234,324 is the answer
6 0
3 years ago
The cost of a ticket to the circus is $11.00 for children and $36.00 for adults. On a certain day, attendance at the circus was
tangare [24]

Answer:

500 childrens tickets

600 adults tickets

Step-by-step explanation:

$11.00 * 500 = 5,500

$36.00 * 600 = 21,600

21,600 + 500 = 27,100 tickets sold

5 0
3 years ago
Select the values that make b≥-3 true
liq [111]

Answer:

-3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10+

Step-by-step explanation:

and anything above 10 would be true

6 0
3 years ago
Jennifer earns $39 for 6 hours of babysitting.how much will she earn for 10 hours
nadya68 [22]
Find the unit rate.

39/6 = 6.5

$6.50 an hour

multiply this by ten to find the cost for 10 hours

$6.5 x 10 = $65

she will earn $65 in ten hours.
 hope this helps! :D

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A recipe calls for 3 pints of milk, but you only have a 1-cup measuring cup. How many cups do you have to fill in order to get a
    5·1 answer
  • Jordan has $55 she earns $67 by doing chores how many money does Jordan have now
    6·2 answers
  • 
    8·2 answers
  • The volume of a gas in cubic centimeters v,varies inversely with the pressure of the gas in liters per square centimeters,p when
    5·1 answer
  • Jacques needs 5/8 kg of flour to make a loaf of bread
    14·1 answer
  • How can you use the properties of operations to evaluate this expression? 18+4(28)​
    12·2 answers
  • Suppose ABCD is a rhombus with AB = 12 inches. The midpoints of its sides are joined to form a quadrilateral. What type of quadr
    12·1 answer
  • A mom mixes 9 ounces of juice with 3 ounces of water.What percent of the drink is juice .
    13·2 answers
  • Need help on this question !!!
    9·1 answer
  • Please answer this question I f0ll0w u and mark brainiest and give many thanks​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!