1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
salantis [7]
3 years ago
14

You are offered a 30--day trial period at your dream job. However, the owner of the company is a little unusual so the pay optio

ns are non-traditional. They offer you two different pay options for the 30 days:
Option 1: You make $60,000 per day.
Option 2: You make 1 penny the first day, 2 pennies the second day, 4 pennies the third day, 8 pennies the fourth day, etc.
Which is $5,368,709.12 after 30 days of working.
Mathematics
1 answer:
S_A_V [24]3 years ago
4 0

Answer:

The question is not complete but from the flow of thought, the question seems to be about what your choice will be between option 1 and option 2.

The correct answer is

option 2

Step-by-step explanation:

The question is asking you to choose an option that pays more after 30 days. In other to determine the more beneficial option, we will compare both options and select the one that pays more. This is done as follows:

option 1: $60,000 per day, after 30 days =

60,000 × 30 = $1,800,000

option 2 = $5,368,709.12 after 30 days

From the total amounts after 30 days of the two options listed above, option 2 is higher than option 1 by $3,568,709. Therefore, option 2 is a better choice.

You might be interested in
The cost for a pack of 24 pens is $4.08 . Find the unit price in dollars per pen. If necessary, round your answer to the nearest
Eduardwww [97]

Answer:

The unit price is 0.17 cents per pen.

4 0
3 years ago
Can someone help me solve this integral plsss?<br><br><br> integral of (2xˆ3+3xˆ2+x)/(xˆ2+1) dx
MariettaO [177]
Ok done. Thank to me:>

5 0
2 years ago
What is the answer to this calculus problem???<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7Bd%7D%7Bdx%7D%20%28e%20%7B%7D%5E
Len [333]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

Differentiate using the product rule

Given y = f(x)g(x), then

\frac{dy}{dx} = f(x). g'(x) + g(x). f'(x)

here f(x) = e^{x} ⇒ f'(x) = e^{x}

g(x) = cosx ⇒ g'(x) = - sinx

Hence

\frac{dy}{dx} = e^{x}(- sinx) + cosx e^{x}

                                   = e^{x}cosx - e^{x}sinx

3 0
2 years ago
F(x)=x^2 what is g(x)?<br><br> pls help me
Lady bird [3.3K]
G(x) = ax^2
y = ax^2
5 = a(1)^2
a = 5
Therefore, g(x) = 5x^2
8 0
3 years ago
Four times a number decreased by 6 is less than -2
Whitepunk [10]

Answer:

-5.5

Step-by-step explanation:

well lets make an equation first. 4x-6<-2 . Now we have to find what x equals.

And now we know that x<1

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I shall brainliest you. Use the distributive property to expand the following expression.
    9·2 answers
  • Thirty two divided by the opposite of 4
    15·2 answers
  • An oil refinery is located on the north bank of a straight river that is 2 km wide. A pipeline is to be constructed from the ref
    6·1 answer
  • The train has travelled 45 miles the journey is double this length how long is the journey
    9·1 answer
  • How can you write 0.35 in a fraction
    6·2 answers
  • Write the fraction or mixed number as a decimal
    5·2 answers
  • Plsss help ASAP I need a good grade
    12·1 answer
  • HELPPP WIILLLL MAKR BRAINLIEST IF RIGHTTTT
    9·2 answers
  • How is (+6) - (-11) different from (-6) - (+11)? Explain.
    7·1 answer
  • 15 more than 3 times a number is 45. What is the number?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!