1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ahat [919]
3 years ago
8

Twice the difference of 3x and y increased by 5 times the sum of x and 2y

Mathematics
1 answer:
Phantasy [73]3 years ago
8 0
The answer is 2(3x-y)+5(x+2y).
You might be interested in
Find the equation of the line specified. The line passes through the points ( 5, 2) and ( 6, 4) a. y = 2x - 8 c. y = 2x + 12 b.
o-na [289]
<span>( 5, 2) and ( 6, 4)
slope m = (4-2)/(6-5) = 2

y = mx + b
b = y - mx
b = 2 - 2(5)
b = 2 - 10
b = -8

so now you have slope m = 2 and y intercept b = -8

equation
y = 2x - 8

answer
</span><span>a. y = 2x - 8</span>
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Irina has 6 tubs of yogurt she wants to scoop it all into bowls each bowl holds 1/4 tub of yogurt which division equation can be
elena55 [62]
In order to find the answer, you can use-

1/4x=6

In order to get the answer, you multiply 6 by the denominator. 

6x4=24

Then, you'd divide the solution of that part by the numerator.

24 divided by 1 equals 24.


Therefore, the final answer would be 24.


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Every summand of an expression is called a???
cricket20 [7]

Answer:

I think it's called a term.

Hope this helps :)

4 0
2 years ago
Which type of conic section is represented by the equation y = (x-10)^2 - 5?
erastovalidia [21]

Answer:

That's a parabola

explanation:

6 0
2 years ago
Find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb
lys-0071 [83]
Answer:
unit price = $1.1

Explanation:
We are given that 11 lb cost $12.35. To know how much does 1 lb cost (unit price), all you have to do is cross multiplication as follows:
11 lb .......................> 12.35
1 lb .........................> ??
unit price = (1*12.35) / 11 = $1.122 which is approximately $1.1 (to the nearest cent)

Hope this helps :)
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help with the bottom part.
    10·1 answer
  • 3t+19=6 what is t equal?
    13·2 answers
  • Anyone want 2 trade brainliests with me or trade 50 points for a brainlist?
    12·2 answers
  • Help please................................................
    9·2 answers
  • Select all the statements that must be true for any scaled copy Q of Polygon P. Angle measures of Polygon P clockwise from botto
    10·1 answer
  • Chuck E Cheese charges for the number of hours you rent the party room and the number of
    11·1 answer
  • If = 2 + √3, find the value of <img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%5E%7B2%7D%20%2B%5Cfrac%7B1%7D%7Bx%5E%7B2%7D%20%7D" id="TexFor
    13·1 answer
  • Please show work so i know how you got your answer
    14·1 answer
  • We have been given the pool in a sponsorship deal. However, you still need to tile the middle of the pool.
    15·1 answer
  • Jada earns twice as much money per hour as Diego. Diego earns twice as much money per hour as Lin.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!