Answer:
too d.a.m.n much.
Step-by-step explanation:
divide 6 by 3 and multiply that answer by 10
Answer:
stuff4pets has better price by 2 cents
Step-by-step explanation:
unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound
unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound
Answer:
HK = 20
Step-by-step explanation:
LM = (1/2) HK {Mid point theorem}

2*(10x - 90) = 10x - 80
2*10x - 2*90 = 10x - 80
20x - 180 = 10x - 80 {add 180 to both sides}
20x = 10x - 80 + 180
20x = 10x +100 {Subtract 10x from both sides from }
20x -10x = 100
10x = 100
x = 100/10
x = 10
HK = 10x - 80
= 10*10 - 80
= 100 - 80
= 20
Answer:
Step-by-step explanation:
<u>Use properties of exponents:</u>
<u>Simplify the given expression:</u>
- 3⁴⋅x⋅(3/x²)⁻² =
- 3⁴·x·(3x⁻²)⁻² =
- 3⁴·x·(3⁻²)(x⁻²ˣ⁻²) =
- 3⁴⁻²·x¹⁺4 =
- 3²·x⁵ =
- 9x⁵