1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
const2013 [10]
3 years ago
6

What does this graph tell you about the price of cinnamon

Mathematics
2 answers:
LenaWriter [7]3 years ago
8 0
I think the answer is 2 because the unit price = price/total amount or weight

Price = 0.75 or 75 cents
Total Amount or weight = 5.25 pounds

Hope this helped☺☺
klasskru [66]3 years ago
3 0
Yes! the right answer is number 2
You might be interested in
The graph of a linear relation passes through the point (-2,7) and has a slope of 1/6.
docker41 [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

eq. of any line withslope 1/6 is

y=1/6x+c

∵ it passes through (-2,7)

so 7=1/6(-2)+c

c=7+1/3=22/3

eq. of line is

y=1/6x+22/3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
$32.00 for 10 cookies<br> Unit rate.
Nadya [2.5K]

Answer:

$32/10 = $3.2/cookie

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
I WILL GIVE YOU 100 POINTS IF YOU HELP ME ON THIS PLEASE ASAP!
ValentinkaMS [17]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

As I stated, the formula of the area of a triangle is LW/2.

Meaing all you have to do is 4x2/2.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
- 7 - w &lt;10 what is the answer
sesenic [268]
-7-w<10
Add 7 to each side
-w<17
Change signs and flip sign
w>17

Hope this helps :)
3 0
2 years ago
Share £15 in 2:3 <br> Please help me put
son4ous [18]
2 ratio 3,so, 2+3=5
15/5=3 add and then division
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Ms. gutierrez needs to order rope for her gym class of 32 students. each student will receive a piece of rope that is 5 feet 8 i
    15·2 answers
  • I need help please.
    13·1 answer
  • Each square below represents one whole. What percent is represented by the shaded area? %​
    9·1 answer
  • What is .000747 in scientific notation
    12·2 answers
  • Identify the missing numbers below to show the result of multiplying the numbers.
    7·2 answers
  • How do you solve for x?
    5·1 answer
  • Steven needed to mail a holiday envelope to his Aunt Linda. He used $0.02 stamps and $0.10 stamps to mail the gift. If he used 1
    6·1 answer
  • Any help is appreciated!
    7·1 answer
  • PLEASE HELP !! ILL GIVE BRAINLIEST *EXTRA POINTS*.. <br> IM GIVING 40 POINTS !! DONT SKIP :((.
    15·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the ordered pairs (-5,-1) and (-5, -7)
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!