Answer:
Step-by-step explanation:
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
1. Divide the cost by the number of bottles.
4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle
-3.2b + 9
by adding like terms together.
<span>Changing the grouping of the addends should not change the sum, according to the associative property of addition. You might group them differently with (50 + 3) + 47, so that you have 50 + (3 + 47). You might not regroup them with (16 + 4) + 5 rather than 16 + (4 + 5).</span>
Answer:
The solution is given below
Step-by-step explanation:
The preparation of the post closing trial balance is given below
<u>Particulars Debit amount Credit amount</u>
Cash $3,820
Account receivable $4,040
Supplies $490
Account payable $1,800
Unearned service revenue $180
Owner capital ($4,180 + $5,990 - $1,500 - $390 - $1,700 - $770) $5,810
Salary and wages payable $560
Total $8,350 $8,350