1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
3 years ago
11

A. Scalene B. Acute C. Equilateral D. Isosceles E. Right F. Obtuse

Mathematics
1 answer:
VladimirAG [237]3 years ago
3 0

Answer:

Acute

Equilateral

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need Help with this (Solving Equations with Efficiency) Topic:
luda_lava [24]
There is no solution
8 0
3 years ago
Please help me with this problem!
pantera1 [17]
12/100x10000 = 1200

17/100x8000= 1360

1360+1200 = 2560

18000 - 2560 = $15,440 (final cost)

5 0
3 years ago
Seven pounds of grapes cost 10.43. How much would 3 pounds cost?
KiRa [710]
To answer this we will find the unit rate by dividing. Lets do it:-

10.43 ÷ 7 = 1.49
1 pound of grapes = $1.49

CHECK OUR WORK:-

1.49 × 7 =  10.43
we were RIGHT!!!

Now lets multiply to see how much 3 pounds would cost. 

1.49 × 3 = 4.47

CHECK OUR WORK:-

4.47 ÷ 3 = 1.49
We were RIGHT!!

So, 3 pounds of grapes cost $4.47. 

Hope i helped ya!! 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Collin is on vacation and needs to arrange transportation. A rental car costs 65 dollars per day plus a one-time cost of 14 doll
amm1812

Equation:

65(6) + 4 = 404 or 65x + 4 = 404

Answer:

6 days

Step-by-step explanation:

First do 404-14 to get 390

then do 390 divided by 65 to get 6

8 0
3 years ago
Write 19/100 as a precent
gayaneshka [121]
19/100 = 0.19 = 19% <===
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Two hundred fifteen and seventy-five hundredths in standard form
    15·1 answer
  • One survey estimates that, on average, the retail value of a mid-sized car decreases by 8% annually. If the retail value of a ca
    10·1 answer
  • (02.09) Given a triangle with vertices at points (4, 4), (4, 1), and (2, 1), which set of ordered pairs represents the new verti
    6·1 answer
  • GIVING BRAINLIEST what is 97 - 56 + 12
    12·2 answers
  • Choose the best definition for the following term: exponent. (1 point) Shorthand that tells how many times the base is used as a
    10·1 answer
  • Evaluate f(x) = 1/4x<br> for x = -5.<br><br> A. 20<br> B. -1/20<br> C. -1 1/4<br> D. -4/5
    13·2 answers
  • Find the sum<br> [3n+1<br> OP<br> 252<br> 246<br> 234
    8·1 answer
  • Solve the system by the substitution method.
    14·1 answer
  • Convert the following standard form linear inequality into slope-intercept form:<br> 2x + 5y ≤ 10
    9·1 answer
  • Ray went on a 792-mile biking trip. He rode his bike 6 hours each day at an average rate of 12 miles per hour How many days did
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!