12/100x10000 = 1200
17/100x8000= 1360
1360+1200 = 2560
18000 - 2560 = $15,440 (final cost)
To answer this we will find the unit rate by dividing. Lets do it:-
10.43 ÷ 7 = 1.49
1 pound of grapes = $1.49
CHECK OUR WORK:-
1.49 × 7 = 10.43
we were RIGHT!!!
Now lets multiply to see how much 3 pounds would cost.
1.49 × 3 = 4.47
CHECK OUR WORK:-
4.47 ÷ 3 = 1.49
We were RIGHT!!
So, 3 pounds of grapes cost $4.47.
Hope i helped ya!!
Equation:
65(6) + 4 = 404 or 65x + 4 = 404
Answer:
6 days
Step-by-step explanation:
First do 404-14 to get 390
then do 390 divided by 65 to get 6