Answer:
math.way will help
Step-by-step explanation:
Answer:
$0.50 for a pack of juice.
Step-by-step explanation:
You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:
4/8 = 1/2 = 0.5
$0.50 is the cost per pack of juice.
~
Well 5 1/4 hours is 5 hours and 15 minutes and 2/3 of 5 hours and 15 minutes or 315(5*60+15) is 210
hope it helped
It looks like ∆ is defined as
<em>a</em> ∆ <em>b</em> = (<em>a</em> + <em>b</em>)² + 5
If that's the case, then
1 ∆ (-4) = (1 + (-4))² + 5 = (-3)² + 5 = 9 + 5 = 14
Part A)
The table doesn't represent y as a function of x.
Why? <span>One reason is that 1 or 3 is the first element in more than one ordered pair.
Part B)
f(x) = 10x + 20
f(120)= 10*120 + 20 = 1200 + 20 = 1220
</span><span>f(120) represents cost of boating for 120 hours.</span><span>
</span>