1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mkey [24]
2 years ago
13

HELP NEEDED ASAP WILL GIVE 5 STAR RATING AND BRAINLIEST!

Mathematics
1 answer:
stealth61 [152]2 years ago
8 0

Answer:

The answer to your question is: ∠K   = 138°

Step-by-step explanation:

m∠N = 42°

m∠K = ?

The sum of all the internal angles in a quadrangle equals 360°

then

        ∠N + ∠L + ∠M + ∠K = 360°

        ∠N = ∠ L   and ∠M = ∠K

So, 2 ∠N + 2 ∠K = 360

Substitution

       2 (42) + 2 ∠K = 360

       84  + 2 ∠K = 360

       2 ∠K = 360 - 84

       2 ∠K = 276

      ∠K  = 276 / 2

     ∠K   = 138°

You might be interested in
An aquarium tank holds 39 gallons of water. How much is this in liters? Use the following conversion: 1 gallon is 3.8 liters.
erastova [34]
3.8 liters times 1 is 1 gallon 3.8 liters times 39 is 39 gallons 3.8 times 39 is 148.2 liters
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
@apologiabiology
Romashka-Z-Leto [24]
V=(1/3)hpir^2
h=9
r=15
V=(1/3)9pi15^2
V=3pi225
V=675pi
aprox pi=3.14
V=2119.5 cm^3
A is answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer this question
Vinil7 [7]

5. yes

6. yes

7. no

8. no

4 0
3 years ago
Which scatterplot shows that there is a relationship between the variable x and the variable y? On a graph, points are grouped t
masya89 [10]

Answer:

c

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help with the attachement
Dennis_Churaev [7]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Each guest pays 15 dollars and the fee is 200, so 15x+200 because adding to the cost.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the domain restrictions of ?
    9·1 answer
  • Juan delivers bunker sand in a truck. The truck bed is 3 yards long, 2 yards wide and 1 yard high. Bunker sand costs $79 per cub
    8·1 answer
  • 3. Suppose that you draw two cards from a standard 52 card deck. You replace the first card and shuffle thoroughly before you dr
    7·1 answer
  • Oliver raised his grade from an 85 to a 92 for the semester. What was the percent increase of his grade? A) .07% B) .08% C) 7% D
    10·2 answers
  • Write the scale as a ratio.
    5·1 answer
  • Find (-3/7) divided (-1 1/14)
    12·1 answer
  • A 3-pack of jump ropes costs $6.90. What is the unit price?
    10·2 answers
  • What is 6 and 2/5 ÷ 3​
    15·1 answer
  • What is the LCD of 7/8 and 3/4?
    14·2 answers
  • Given that polygon PQRS≅ polygon LMNO, identify the congruent corresponding part for PQ
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!