3/4
Find CD of both which is 8 and then cross mulitiply and divide and you get 24/32 reduces to 3/4
Find the unit costs and compare them:
$1.99
---------- = $0.199/oz
10 oz
$2.99
-------------- = $0.17/oz
18 oz
Clearly, the 18 oz bag for $2.99 is the better buy, at $0.17/oz versus $0.199 oz for the 10 oz bag for $1.99.
Answer:
Step-by-step explanation:
cost of 25 kg =262.50x25
=6562.5
Answer:
Step-by-step explanation:
So A = the child is 5-10 years old and B = the child is 11-13 years of age and that covers all the children in the study. I = calcium intake is inadequate.
12 is first one 7 is 2nd one 9 is the last one