1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bad White [126]
3 years ago
13

Write an equation, in simplified form, that represents the following scenerio. Brenda buys 15 shirts and at a 20% discount. She

spent a total of $105. How much did each shirt cost?
Mathematics
1 answer:
oee [108]3 years ago
6 0

Answer:

shirts-15

discount-20%

105:15=7

7×20/100=1.4

7+1.4=8.4

each shirt price is 8.4$

You might be interested in
Here are the prices for cans of juice that are the same brand and the same size at different stores. Which store offers the best
lubasha [3.4K]

The best deal is offered by the Store Z

<em><u>Solution:</u></em>

We have to find which store offers the best deal

This is found by calculating the unit rate of each store

Unit rate of each store means price per can .i.e price of 1 can

<h3><u>Store X: 4 cans for $2.48</u></h3>

Therefore, store X sells 4 cans for $ 2.48

Price of 1 can is found by dividing 2.48 by 4

\text{Price of 1 can } = \frac{2.48}{4} = 0.62

Thus unit rate of store X is $ 0.62 per can

<h3><u>Store Y: 5 cans for $3.00</u></h3>

Therefore, store Y sells 5 cans for $ 3.00

Price of 1 can is found by dividing 3.00 by 5

\text{Price of 1 can } = \frac{3}{5} = 0.6

Thus unit rate of store Y is $ 0.6 per can

<h3><u>Store Z: 59 cents per can</u></h3>

1 cents is equal to 0.01 dollar.

59 cents = 0.59 dollar

Thus unit rate of store Z is $ 0.59 per can

Comparing unit rate of store X, Y, Z

0.62 > 0.6 > 0.59

Thus, unit rate of store Z is lower than store Y and store X

Therefore, the best deal is offered by the Store Z

4 0
3 years ago
. i will give brainliest.A man is 26 years older than his son. He is also 8 years older than three times his son’sage.
Shkiper50 [21]

Step-by-step explanation:

Let the son's age be x and man be y

y=26+x

y=8+3x

x=9

Son's age is 9

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
What 2 things are recommended in order for you to have a neat graph
Oksana_A [137]

Answer:

use a ruler

or

buy a graph

Step-by-step explanation:

Not the best answer tho... becuase this useless Mod deleted all my answers randomly

6 0
3 years ago
Draw a 10 units perimeter figure
lutik1710 [3]
2 x 3 x 2 x 3 units rectangle as shown in the picture would work!

8 0
3 years ago
228 + 6 =<br> R<br> What is the quotient
cricket20 [7]

228 + 6 = 224 + 6 + 4 = 230 + 4

= 234

Answer: 234

ok done. Thank to me :>

4 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE PLEASE PLEASE HELP ME WITH ALGEBRA 1 PLEASE!?!?!?!?!!!?!?!?!?!?! I WILL GIVE LOTS OF POINTS AND BRAINLEST PLEEEEEEEEEEEEE
    14·2 answers
  • Kurtis is expecting a promotion which, hopefully, comes with a raise. He would like his raise to help him correct a high debt-to
    8·1 answer
  • 12=q+23 I need help Im not good with fractions
    11·1 answer
  • Solve -2(x - 4) - 7 &gt; - 6
    11·1 answer
  • @bobross, @dqswag
    12·1 answer
  • Which ratio is equivalent to
    7·1 answer
  • Elan surveyed a random sample of 65 students at his high school. He asked them which subject is their first class on Mondays. Th
    7·2 answers
  • A cyclist rides his bike at a speed of 6 miles per hour. What is this speed in miles per minute how many miles will the cyclist
    8·1 answer
  • -2x+5y=20 solve for y​
    6·1 answer
  • Which statement describes the vertical asymptotes of the graph of f(x)=x^2-64/8x-64
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!