1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sergeeva-Olga [200]
3 years ago
6

A cafeteria used 5 gallons of milk in lunch. How many 1 quart containers of milk did they use?

Mathematics
1 answer:
Andrei [34K]3 years ago
4 0
They used 20, 1 quart containers of milk.
You might be interested in
. Which problem has a remainder of 3? *
levacccp [35]
Your answer is C lmk if that helps!
5 0
3 years ago
Someone help please? thanks.
alina1380 [7]

Answer:

The answer is spread from 1 to 6! This is because the dots are spread through numbers 1-6 and there are no gaps.

6 0
3 years ago
Regular pyramid <br> B=<br> P=<br> H=<br> l=<br> LA=<br> SA=<br> V=
devlian [24]

Answer:

B (Base surface area) = 16 m^{2}

P (Perimeter of the base) = 16 m

H (Height) = 6 m

L (Not sure what L means. I assume it's the slant height??) =  6.32 m

LA (I assume lateral surface area) = 50.59 m^{2}

SA (I assume total surface area) = 66.59 m^{2}

V (volume) = 32 m^{3}

Step-by-step explanation:

Sorry if anything is wrong. It would be more helpful to put the names, instead of acronyms.

7 0
3 years ago
Please answer this question for brainliest!
Sati [7]

Answer:

Rectangle C is not similar to the other 2

Step-by-step explanation:

3*2=6

1*2=2


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi<br> khgbv h<br> ljv nkmj<br> gv hnyhrdsrfgbnkjnbhbbbhjik
kozerog [31]

Answer:

hihi

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify x+x^2+2x^2-3x
    15·1 answer
  • PLS ANSWER ASAP FASTTT
    9·2 answers
  • Solve the linear system of equations using the linear combination method.<br><br> {8a−4b=205a−8b=62
    8·1 answer
  • Brian Kelly earns $7.49 per hour. Find his gross income for a 40-hour work week
    5·2 answers
  • PLEASE HELP ME<br><br> IMAGE ATTACHED
    14·1 answer
  • determine which choice is a better buy show work 12 oz bag of noodles for $2.39 or 16 oz bag of noodles for $3.25
    13·1 answer
  • The radius of a sphere is 3 inches. Which represents the volume of the sphere?
    8·1 answer
  • I need help with this question. Thank you so much!
    13·2 answers
  • You are choosing between two different cell phone plans. The first plan charges a rate of 21 cents per minute. The second plan c
    7·1 answer
  • John worked 40 hours and made $640. Tanya made $960 working for 60 hours. Who makes more per hour?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!