1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zmey [24]
3 years ago
12

Find each rate and unit rate...

Mathematics
2 answers:
Naddika [18.5K]3 years ago
7 0

Answer:

a. =60 miles per hour

b. =12 customers per day

c. =2.5 meters per second

d. =1.59 dollars per pound

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rate in each of the following.

Let us consider one by one.

a.  420 miles in 7 hours

To find the unit rate, we need to divide 420 by 7.

So, unit rate is \frac{420}{7}

=60 miles per hour

b. 360 customers in 30 days

To find the unit rate, we need to divide 360 by 30.

So, unit rate is \frac{360}{30}

=12 customers per day

c. 40 meters in 16 seconds

To find the unit rate, we need to divide 40 by 16.

So, unit rate is \frac{40}{16}

=2.5 meters per second

d. $7.96 for 5 pounds

To find the unit rate, we need to divide 7.96 by 5.

So, unit rate is \frac{7.96}{5}

=1.59 dollars per pound

MatroZZZ [7]3 years ago
6 0

Answers                                                     Work

a.60 miles in one hour                               420/7                

b.12 customers in one day                        360/30

c.2.5 meters in I second                            40/16

d.$1.59 for 1 pound                                   7.96/5

You might be interested in
Solve the equation p^2 + 4p = 1 by completing the square.
igor_vitrenko [27]

Answer:

p = -2 ±sqrt( 5)

Step-by-step explanation:

p^2 + 4p = 1

Take the coefficient of p

4

Divide by 2

4/2 =2

Square it

2^2 = 4

Add it to each side

p^2 + 4p+4 = 1+4

(p+2) ^2 = 5

Take the square root of each side

sqrt((p+2) ^2) =±sqrt( 5)

p+2 = ±sqrt( 5)

Subtract 2 from each side

p+2-2 = -2 ±sqrt( 5)

p = -2 ±sqrt( 5)

7 0
2 years ago
Which graph shows the line y = -3x + 1​
Nikolay [14]
Line B

Explanation:

The slope is negative so the line is going to the left. The y-intersect is 1.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of 1/2 and 1/3
Vesna [10]
1/2+1/3=
3/6+2/6=5/6
The answer is 5/6.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The pentagonal prism has a perpendicular distance of 14 units between the bases. The volume of the prism is 840 cubic units. Wha
Leno4ka [110]

Answer:

Option 4. Perimeter = 30 units

Step-by-step explanation:

Since the volume of a pentagonal prism is 840 cubic units.

Perpendicular distance between the bases = 14 units

We know volume of a pentagonal prism = Area of base × distance between the bases

840 = Area × 14

Area = 840/14 = 60 square units

Now area of a pentagon

A=\frac{a^{2}}{4}\times\sqrt{5(5+2\sqrt{5})}

1.72a^{2}=60

a^{2}=\frac{60}{1.72}=34.90

a=\sqrt{34.9}=5.91

Therefore perimeter of the pentagon = 5×a = 5×5.91 = 29.54 ≈ 30 units

8 0
3 years ago
Can somebody help me with this plz......
adelina 88 [10]

Answer:

He must score 83 in the last test.

Step-by-step explanation:

To get a mean of 80 Terry must score a total of  4*80 = 320 over the 4 tests.

So his score for the last test must  be 320 - (71 + 80 + 86)

= 320 -  237

=  83.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • I have to choose a new password for my e-mail account. The password must contain 6 characters. The first two characters must be
    15·1 answer
  • Find an equation of the line containing the centers of the two circles whose equations are given below.
    5·1 answer
  • Can irrational numbers also be integers/ True or False
    13·1 answer
  • Write the given statement using symbols. The sum of 1 and 8 equals 9
    5·1 answer
  • 2 Simplify -3(16 = 35+4)/5. Show your work.
    10·1 answer
  • At a bake sale, as student spent $11.00 buying 3 brownies and 5 cookies. His friend spent $3.95 buying 1 brownie and 2 cookies.
    13·1 answer
  • Whats 2+2? geng geng geng geng geng
    5·2 answers
  • A regular bar is 5 ounces and costs $1.25 A gigantic bar is 2 pounds and costs $6.98.
    5·1 answer
  • Help I'm stuck look at the picture and help if you can please.​
    7·1 answer
  • Between which two tenths is the decimal approximation of √7?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!