Choose all situations that state or apply the correct unit rate. If Sara pays $9.75 for 5 cupcakes, the price of each cupcake is
$1.75. John earns $280 for mowing 8 lawns. At the same rate he will earn $350 for mowing 10 lawns. Kayla pays $140 for 10 yoga classes. At the same rate, she will pay $168 for 12 classes. Keisha pays $12.50 for 10 cups of coffee each week. At the same rate, Keisha can buy 7 cups of coffee for $8.75. Ian bikes 60 miles in 5 days. The unit rate is 14 miles each day.
Jay walks 2 1/4 miles which if you double it so the denominators are e same for both 2 1/4 and 1 1/8 then your answer will be 18/8 (Jay) and 9/8 (Reggie). Meaning that Reggie walks have the distance Jay walks.