1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
2 years ago
5

Choose all situations that state or apply the correct unit rate. If Sara pays $9.75 for 5 cupcakes, the price of each cupcake is

$1.75. John earns $280 for mowing 8 lawns. At the same rate he will earn $350 for mowing 10 lawns. Kayla pays $140 for 10 yoga classes. At the same rate, she will pay $168 for 12 classes. Keisha pays $12.50 for 10 cups of coffee each week. At the same rate, Keisha can buy 7 cups of coffee for $8.75. Ian bikes 60 miles in 5 days. The unit rate is 14 miles each day.
Mathematics
1 answer:
yarga [219]2 years ago
7 0

Answer:

The first one does NOT apply: $9.75 / 5 = $1.95

The second one does apply: $280 / 8 = $35    and $350 / 10 = $35

The third one does apply: $140 / 10 = $14 and $168 / 12 = $14

The fourth one does apply: $12.50 / 10 = $1.25 and $8.75 / 7 = $1.25

The fifth one does NOT apply: 60 / 5 = 12

Hope this helps!


You might be interested in
What is the measure of both opposite interior angles ?
Vitek1552 [10]

Answer:

B= 70, C= 50

Step-by-step explanation:

120=15x+5+22x+4

120=37x+9

111=37x

X=3

C: 15×3+5=50

B: 22×3 +4= 70

7 0
2 years ago
What is the volume of this rectangular prism, given the area of the base is 14
GREYUIT [131]

Answer:

Wow, I'm learning this in class right now lol, the answer is C, 42cm cubed.

Step-by-step explanation:

The formula for finding volume fo 3d shapes is area of base x height/length.

In this problem, they give you both of those. 14 x 3 = 42, so the answer is C.

Hope this helped! If it did, please give me brainliest! It would help a lot! Thanks! :D

5 0
2 years ago
3-6+5=what is the value
Dmitry [639]
2 is the value of 3-6+5.
5 0
3 years ago
Jessica's meal cost $19.64 and Derrick's meal cost $32.40. Derrick pays for both meals, and leave a 15% tip. What is the total c
Nimfa-mama [501]

Answer:

The total cost is $59.85

(rounded up from 59.846 since this problem is about money)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The lines shown below are parallel. If the green line has a slope of -17, what is the slope of the red line? ​
lesya [120]

Answer:

it would be 17

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz tell what the m equals
    6·1 answer
  • Need help how can i do this?
    8·2 answers
  • An industrial printing machine printed 2104 pages in 8 minutes. How many pages did it print in one minute?​
    15·1 answer
  • Determine whether or not the following question can be considered as a statistical question.
    12·2 answers
  • Please answer what you can. this is for a grade. I WILL mark you as brainiest for the first person who answers. :)
    9·1 answer
  • A room is 30m long , 24m broad and 18m high. Find (a) Length of the longest rod that can be placed in the room. (b) Its tolal su
    9·1 answer
  • Which segment is parallel to FE?
    7·1 answer
  • Eddie plotted his house on a coordinate plane, along with a few landmarks from his neighborhood.
    6·2 answers
  • Help on this one plsssssss its 54 more secs
    5·1 answer
  • A tv show had 4.4 x 106 viewers in the first week and 3.1 x 106 viewers in the second week. determine the average number of view
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!