1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRa [10]
3 years ago
6

Swan, Inc. uses the high-low method to analyze cost behavior. The company observed that at 20,000 machine hours of activity, tot

al maintenance costs averaged $37.30 per hour. When activity jumped to 25,000 machine hours, which was still within the relevant range, the average total cost per machine hour was $31.30.
Business
1 answer:
Reptile [31]3 years ago
5 0

Answer:

7.3

Explanation:

37.30 × 20,000 = $746,000

31.30× 25000 =$782,500

$746,000-$782,500 = $36,500

36,500/ 5,000 = 7.3

Note:

25,000-20 000= 5,000

You might be interested in
When Julie describes calculating the average number of cookies sold in​ February, she is describing an example of obtaining​ ___
IRINA_888 [86]
Information and Data
3 0
4 years ago
If the expected sales volume for the current period is 7,000 units, the desired ending inventory is 400 units, and the beginning
Ksivusya [100]

Answer:

7,000 units

Explanation:

Calculation for the number of units set forth in the production budget, representing total production for the current period

Using this formula

Number of units =Current period +Ending inventory - Beginning inventory

Where,

Current period =7,000 units

Ending inventory=400 units

Beginning inventory =400 units

Let make plug in the formula above

Number of units =7,000 units + 400 units-400 units

Number of units =7,000 units

Therefore the Number of units will be 7,000 units

5 0
3 years ago
Consider these long-term investment data: • The price of a 10-year $100 par zero-coupon inflation-indexed bond is $84.49. • A re
AleksAgata [21]

Answer:

Annual rate 0.017

Explanation:

Computation of the annual rate on the real bond.

Using this formula

Annual rate = Par Zero coupon inflation index/(1+r) ^Numbers of years =Inflation-indexed bond

Let plug in the formula

Annual rate=100 / (1 + r) ^10 = 84.49

Annual rate= (100 / 84.49)^1 /10 − 1

Annual rate=(1.18357)^0.1-1

Annual rate=1.016-1

Annual rate=0.017

Therefore the annual rate of return will be 0.017

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ad man Rosser Reeves believed that firms should develop a USP for each brand and stick to it. What does USP stand for?
Kazeer [188]

Answer: d. unique selling proposition

Explanation:

A unique selling proposition is a unique benefit exhibited by product or brand that makes it unique or different from other brands or products.

6 0
4 years ago
Need help on some questions.. easy points...
lilavasa [31]

11. Prioritizing steps to solve the problem.

12. Addressing the cause of the problem

13. To reach fair negotiations with all concerned parties.

I'm not 100% certain on these answers but I hope I help to my best ability.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • True or false: When considering the elimination of a segment, management should look at more than the segment's performance repo
    14·1 answer
  • The manager of a bank branch is concerned about the number of mistakes the tellers were making, so he started manipulating diffe
    11·1 answer
  • American shoppers usually do not like it when a store is so cramped that the customers may touch one another while shopping. whe
    14·2 answers
  • sam bought 6 cookies from a bake sale for $3.00. how much did each cookie cost? how much would it cost to buy 10 cookies?
    14·2 answers
  • Ruiz co. provides the following sales forecast for the next four mounths. The company wants to end each month with ending finish
    5·1 answer
  • While her team was developing an eco-friendly cleaning wipe, Jackie suggested using a particular material, which triggered Jamal
    8·1 answer
  • The Perry Corporation recorded the following budgeted and actual information relating to fixed overhead costs for its Z-Line of
    5·1 answer
  • Which term describes the act of working from a home, remote, or mobile location while connecting into the employer's private net
    10·1 answer
  • Jamestown Supply is trying to decide whether to lease or buy some new equipment. The equipment costs $72,000, has a 4-year life,
    10·1 answer
  • I just applied for moderator<br> wish me luck
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!