1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalka [10]
3 years ago
15

Kelsey wants to buy some bananas. one grocery store sells them at 2 pounds for $0.89. another store sells them at 3 pounds for $

1.00. what is the lower unit price?
Business
1 answer:
MAVERICK [17]3 years ago
3 0
<span>Too find he lowest units price you divide the price per pound by the number of pounds. At the first store it is roughly 44 cents per unit. The second store is about 33 cents per unit. The lower unit price is 33 cents per pound at the second store.</span>
You might be interested in
The federal funds rate is the interest rate that banks charge one another for short-term (typically overnight) loans. When the F
WARRIOR [948]

Answer: decreases

                                                                         

Explanation: The following practice is done by the central bank in the situation of inflation when there is an excess supply of money in the economy.

The central bank tries to decrease the funds by selling the govt bonds to the banks. This results in decrease in funds from banks as they have to buy such bonds from their respective funds.

6 0
3 years ago
Which part of real GDP fluctuates most over the course of the business cycle?
ozzi

Answer:

c. investment expenditures

Explanation:

The reason for this is that during business cycles investors gain trust in the economy during a boom and invest a lot and during a recession they lose trust in the economy and decrease their investment by a lot, where as a lot of consumption like food, medicine, petrol etc remains mostly unaffected by changes in business cycle. Also government spending does not fluctuate a lot during the course of a business cycle because government spending is either long term like development projects.

6 0
3 years ago
Kubin company’s relevant range of production is 20,000 to 23,000 units. when it produces and sells 21,500 units, its average cos
Afina-wow [57]
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced. Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000. $50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
6 0
3 years ago
Because of the substitution problem, the cpi tends to overstate the true change in the price of the typical basket of consumer g
butalik [34]

It is true that because of the substitution problem, the CPI tends to overstate the true change in the price of the typical basket of consumer goods.

<h3>What is CPI?</h3>
  • A consumer price index measures a market basket of goods and services that households have purchased at a weighted average price.
  • The measured CPI fluctuates to reflect changes in prices over time.
  • One of the most popular methods for determining inflation and deflation is the CPI.
  • An essential gauge of an economy's health is inflation. The CPI and other indexes are used by governments and central banks when making economic decisions.
  • The decision to raise or cut interest rates is crucial among these.
  • If the CPI increases, it indicates that the average rate of change in price over time has increased. The cost of living and income are eventually changed as a result of this.

Learn more about CPI here:

brainly.com/question/14453270

#SPJ4

7 0
1 year ago
A company has determined that its optimal capital structure consists of 43 percent debt and the rest is equity. Given the follow
ale4655 [162]

Answer:

31.5%

Explanation:

Given from the question kd = 7.0 %

Tax rate = 35 %

P0 = $ 28.86

Growth g = 4.9 %

D1 = $ 0.94

First find the cost of common stock by

rS = D1/P0 + g

=0.94/$28.86 + 0.49

=0.523

= 52.3%

Finally, calculate the weighted average cost of capital WACC,

using rs= 0.523,

Tax rate =43% =0.43

Equity E 100% - 43% = 57% =0.57 and

kd=7.0 % = 0.07

so WACC = (D/A)(1 -­ Tax rate)kd+(E/A)rs

= 0.43(1 ­- 0.43)(0.07) + 0.57(0.523)

0.0172 + 0.298

= 0.315

= 31.5%

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is a business plan most similar to? A pinball machine
    11·1 answer
  • Workshape Manufacturing has two classes of distributors: JIT distributors and non-JIT distributors. The JIT distributor places s
    8·1 answer
  • Does it make good strategic sense for lvmh to compete in all of its current segments? which of its product lines — wine and spir
    13·1 answer
  • Economic growth depends on many factors. mark the three KEY elements that have been shown to be important listed
    6·1 answer
  • On April 1, Sharon Lee established Lee's Travel Agency. The following transactions were completed during the month.
    5·1 answer
  • Consumer surplus is A. the difference between the highest price a consumer is willing to pay and the price the consumer actually
    5·1 answer
  • What is the primary purpose of insurance
    7·2 answers
  • Walther owns a home in flood-prone Paradise Basin. If there is no flood the home and land together will be worth $2400. If there
    9·1 answer
  • Importance of the different types of elasticity<br><br>​
    15·1 answer
  • A plaintiff sued a defendant in a patent infringement suit. To sustain his claim, the plaintiff was required to demonstrate the
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!