1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mr Goodwill [35]
3 years ago
10

The art teacher needs 70 markers for her classes. The markers come in packages of 15. How many packages of markers will the art

teacher need to buy?
Mathematics
1 answer:
Temka [501]3 years ago
5 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

Take the number of markers and divide by the number in each package

70/15

4.6666repeating

Round to the nearest whole number to determine the number of packages

5

They will need to buy 5 packages

You might be interested in
Find the equation of the line that passes through the point (3,14) and is parallel to y=2/3x -6
Ugo [173]
Y=mx+b
m=slope

paralell ines have same slope
y=2/3x-6
slope is 2/3

the equation of aline that passes through (x1,y1) and has a slope of m is
y-y1=m(x-x1)
given
(3,14) and slope is 2/3
y-14=2/3(x-3)
y-14=2/3x-2
y=2/3x+12
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sydney read
Naily [24]

Answer:

1.25 pages per minute

Step-by-step explanation:

If Sydney read 50 pages at a constant rate in 40 minutes, then to get pages per minute just divide total pages by minutes

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The product of five rational numbers is positive. At most, ____
Triss [41]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

two negative numbers multiplied together makes a positive number. so there could not be 1,3, or 5 negative numbers, but there could be 0,2, or 4 negative numbers.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
you buy a new video game for $60 the sales tax is eight what is the total cost for the game including sales tax
aev [14]

The answer is 8percent is 64.8 dollars hope this helps you thank you so much have a great day

6 0
3 years ago
9. Stephanie gets her hair cut every 42 days. Her sister goes to the
Fiesta28 [93]

Answer:

Yes

408 days

Step-by-step explanation:

The LCM is 408

= 408 days

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Keisha has $2.00 she wants to buy four notepads. Does she have enough money and explain your reasoning
    12·2 answers
  • What 5 divided by 125.
    13·2 answers
  • Which of the following is a strong base?
    7·1 answer
  • At what points does the curve r(t) = ti + (5t − t2)k intersect the paraboloid z = x2 + y2? (if an answer does not exist, enter d
    11·2 answers
  • 60 min is 20 percent of blank min
    12·1 answer
  • A person is 5 feet tall is standing 132 feet from the base of the tree , and tree casts a 143 foot shadow. The persons shadow is
    14·2 answers
  • The fish eat about 12 ounces of food in 30 days. How many days would 50 ounces of food last
    12·1 answer
  • Alex spent $15 on 34 pounds of cookies. What is the unit rate in cost per pound?
    14·2 answers
  • HELP I HAVE 10 MINUTES PLEASE GIVE ME A REAL ANSWER :
    12·1 answer
  • 3. If you look at the number of soldiers that died during the battle, which was
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!