1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gnesinka [82]
3 years ago
13

Express the decimal 2.39 as a percent

Mathematics
2 answers:
Fudgin [204]3 years ago
8 0
239% because
2.0=200
and
,39=39
so that equals
239%
lisabon 2012 [21]3 years ago
4 0
If you want express the number as a percent you must multiply this number by 100 with sign of percent (%).

2.39=2.39\times100\%=239\%
You might be interested in
50 squared equals 2 + 25 squared equals 2 * 5 equals 10 what is wrong
Klio2033 [76]

Convert to an equation:

50^2=2+25^2=2*5=10

Simplify:

2500=625=10=10

What is wrong is that 2500 does not equal 625 which does not equal 10.

7 0
3 years ago
4.b) A strawberry order costs $241.50. How many pounds did the grocer order?​
hram777 [196]
You need more info :/
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the domain of f?
zmey [24]

Answer:

I hope C

Step-by-step explanation:

if I'm wrong please let me know

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A farmer feeds her four horses 64 bales of hay each week. How many bales of hay would the farmer need in order to feed six horse
IrinaVladis [17]

In this question, we're trying to find how many bales of hay the farmer needs to get in order to feed 6 horses

First, we would need to find how many bales of hay each horse eats.

Find this by dividing 64 by 4

64 ÷ 4 = 16

We now know that each horse eats 16 bales of hay

Now, multiply 16 by 6 in order to find how many bales of hay the farmer needs to get to feed 6 horses.

16 × 6 = 96

Therefore, the farmer needs to get 96 bales of hay in order to feed 6 horses.

Answer:

96 bales of hay

8 0
3 years ago
John went to the store and bought a $5.00 magazine and four erasers. If he spent a total of $25.00, how much did each eraser cos
timama [110]

Answer:

Each eraser costed 5 dollars

Step-by-step explanation:

25.00 - 5.00= 20.00 and 20.00 ÷ 4=5 and 5x4=20

6 0
3 years ago
Other questions:
  • an office supply company is shipping a case of paper to a school.There are 10 reams of paper in the case.If each ream of paper w
    5·2 answers
  • Is there enough information given to find the value of X. Explain your reasoning. Ty!
    12·1 answer
  • Write two word sentences for the equation r/0.2=40​
    7·1 answer
  • After a 70% ​reduction, you purchase a new soft drink machine on sale for ​$180. what was the original price of the soft drink m
    6·1 answer
  • jenny is comparing the cost of two packages of socks. one package has 8 pairs for $12. Another package has 3 for $6. Are the rat
    5·1 answer
  • Solve the equation.<br><br> −3(y+5)=15
    7·1 answer
  • HELP!! <br> Determine the length of side CB.
    14·1 answer
  • Power of i<br><br>please help! ​
    13·1 answer
  • 1. Explain whether each following example is proportional or non-proportional.
    8·1 answer
  • The AVID teachers are collecting boxes for charity. They have asked 60 teachers to donate 5 boxes. if 20% of the teachers donate
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!