1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lyrx [107]
3 years ago
13

Johanna is selling cheese at the farmers’ market. One wheel of cheese has a diameter of 9 inches.

Mathematics
1 answer:
AleksAgata [21]3 years ago
6 0

Answer:

The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

The cost per square inch is $0.29

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- One wheel of cheese has a diameter of 9 inches

∵ The wheel is shaped a circle

∵ The diameter of the wheel is 9 inches

- The radius of the circle is half its diameter

∵ The radius of the wheel = 1/2 its diameter

∴ The radius of the wheel = 1/2 (9) = 4.5 inches

- The area of a circle = πr²

∴ The area of the wheel cheese = π(4.5)² = 63.61725124 inches²

* The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

- The 9-inch wheel of cheese costs $18.60

∵ The area of the wheel cheese is 63.62 inches²

∵ It cost is $18.60

- To find the cost per square inch divide the cost of the wheel

  by its area

∴ The cost per square inch = 18.60 ÷ 63.62 = 0.29

∴ The cost per square inch is $0.29

You might be interested in
Encuentre la suma: 564 + 3,598 =?<br> 3,034<br> 4,052<br> 4,162<br> 9,238
Scrat [10]
The answer is 4,162 for 564+3,598
5 0
4 years ago
Help asap
Nikolay [14]
First, you would create an equation for this problem. 
\frac{18}{15}= \frac{x}{100}

Next, you would cross multiply. 
15x = 1,800

Now, you would isolate the x. To do this, you would divide both sides by 15. 
x = 120

It is a 120% increase. 

I hope this helps!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
after an oil pipeline burst one morning gas prices went up by $2.20 per gallon at the afternoon you bought 10 gallons of gas for
mr Goodwill [35]
53.90/10=5.39
5.39-2.20=3.19
3.19 dollars per gallon
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP.
Scorpion4ik [409]

Answer:

200,000 i don't know apologies if it's wrong

Step-by-step explanation:

100,000*.20*10

200,000*10

200,000

3 0
3 years ago
A person 2 m tall casts a shadow 10 m long. At the same time, a building casts a shadow 80 m long. How tall is the building ?
Novosadov [1.4K]

Answer:

The building is 16 m tall.

Step-by-step explanation:

x/2 = 80/10

10x=160

10x/10 = 160/10

x=16

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Aliyah was counting her steps. It took her 1,317 steps to walk to the store, 561 steps to get to the park, and another 259 to ma
    9·1 answer
  • What is 5/15+3\5=? For the sum
    6·2 answers
  • You only have nickels and dimes in your piggy bank. When you ran the coins through a change counter, it indicated you have 595 c
    5·1 answer
  • Use the line plot below to
    11·1 answer
  • What is the area of the figure? <br> A. 54 cm2<br> B. 42 cm2<br> C. 54 cm<br> D. 42 cm
    9·2 answers
  • EASY QUESTION FOR 10 POINTS<br>8(2y-7)=9(3y-14) +15​
    14·1 answer
  • A company that makes​ hair-care products had 7000 people try a new shampoo. Of the 7000 ​people, 40 had a mild allergic reaction
    11·1 answer
  • Write a quadratic equation with -4 and 3/2 as it’s roots. Write the equation in the form ax^2 + bx + c = 0, where a, b, and c ar
    9·1 answer
  • Least to greatest. 205, -20, -5, 50
    13·2 answers
  • In anova, by dividing the mean square between groups by the mean square within groups, a(n) _____ statistic is computed.group of
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!